Søk

1. Sammendrag

1.1 Proposisjonens hovedinnhold

I proposisjonen fremmes forslag til endringer i lov om avtalefestet pensjon for medlemmer av Statens pensjonskasse. Forslaget knytter seg til ny offentlig avtalefestet pensjon (AFP) for ansatte som er født i 1963 eller senere.

I lovforslaget foreslås det to presiseringer i dagens regelverk. For det første foreslås det å lovfeste at det er en forutsetning for å være omfattet av den nye offentlige AFP-ordningen at arbeidsgiveren også er omfattet av avtalen som Statens pensjonskasse og andre leverandører av AFP har inngått om kostnadsfordeling av slik AFP. For det andre foreslås det en presisering i de betingelsene som stilles opp for at en arbeidstaker født i perioden 1963 til og med 1965 skal kunne motta AFP fra Statens pensjonskasse, selv om vedkommende er tilknyttet den private AFP-ordningen på uttakstidspunktet.

Forslagene har ikke vært på høring siden høring av forslagene må regnes som «åpenbart unødvendig», jf. utredningsinstruksen punkt 3-3 tredje ledd tredje kulepunkt.

Lovforslaget er knyttet til lov om avtalefestet pensjon for medlemmer av Statens pensjonskasse. Reglene for kommunale og fylkeskommunale tjenestepensjonsordninger og tjenestepensjonsordninger for helseforetakene fremgår av tariffavtale eller vedtekter. Det legges til grunn at lovendringer som vedtas av Stortinget, følges opp i regelverket som gjelder for disse ordningene.

Det vises til proposisjonens kapittel 2, der det er redegjort for bakgrunnen for lovforslaget.

I proposisjonens kapittel 3 er departementets vurderinger og forslag detaljert gjort greie for, herunder:

  • Deltakelse i avtale om kostnadsfordeling, jf. forslaget til lov om avtalefestet pensjon for medlemmer av Statens pensjonskasse § 13 syvende ledd.

  • Presisering av vilkårene i overgangsordning for årskull født i perioden 1963 til og med 1965, jf. forslaget til lov om avtalefestet pensjon for medlemmer av Statens pensjonskasse § 7 andre ledd.

Det foreslås at endringene gjelder fra den tiden Kongen bestemmer. Endringene kan tre i kraft så raskt som mulig etter at loven er vedtatt.

1.2 Økonomiske og administrative konsekvenser

Lovforslaget gir ingen endringer i anslagene over de samlede økonomiske konsekvensene av ny offentlig AFP. KLP og Statens pensjonskasse har i forbindelse med avtaleutformingen antatt at kostnadene for kommunesektoren isolert sett vil være høyere uten en avtale om kostnadsfordeling enn med.

Forslaget avklarer at alle med offentlig AFP må delta i samme ordning for kostnadsfordeling, noe som er administrativt forenklende sett opp mot alternativet med frivillig deltakelse.