Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Datatilsynet ble opprettet med hjemmel i lov om personregistre og har vært i virksomhet siden 1. januar 1980.
Datatilsynet har fått viktige oppgaver etter personregisterloven og skal bl.a. behandle og avgjøre søknader om konsesjon for personregistre og for annen bruk av personopplysninger i visse typer virksomheter, kontrollere at lover og regler som gjelder for personregistre/bruk av personopplysninger blir fulgt, og informere om personvern.
I NOU 1997:19 Et bedre personvern foreslås personregisterloven erstattet med en ny lov om behandling av personopplysninger, og departementet arbeider med en proposisjon om loven.