Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Om at politiet i Tromsø og domstolene står hjelpeløse overfor aktive kriminelle som er erklært _ikke strafferettslig tilregnelige_
Datert: 07.04.2000
Besvart: 12.04.2000 av justisminister Hanne Harlem

Bjørn Hernæs (H): Ifølge politiet i Tromsø har byen 15 personer som er erklært ikke strafferettslig tilregnelig. Enkelte av dem er svært aktive kriminelle og stjeler daglig fra butikker, kontorer og lignende. Misbruk av alkohol og narkotika, voldskriminalitet med trusler og drap, samt brannstiftelse og mordbrann ved siden av alminnelig ordensforstyrrelse, hører med. Politiet og domstolene står hjelpeløse overfor situasjonen.
Hva vil statsråden gjøre med dette, eventuelt koordinert med andre etater og departementer?