Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:14 (2026-2027)
Innlevert: 02.10.2026
Sendt: 02.10.2026
Til behandling

Jorunn Gleditsch Lossius (KrF): Vil statsråden gjennomgå om finansieringsordningene gir jødiske organisasjoner utenfor trossamfunnene reelle og forutsigbare utviklingsmuligheter, og redegjøre for hvordan Compass North, Kos & Kaos’ opplæringsprogram om antisemittisme, og programmets internasjonale faglige samarbeid vurderes og involveres i utviklingen og gjennomføringen av regjeringens tiltak mot antisemittisme?
I svaret på skriftlig spørsmål fra Haagen Poppe, dokument nr. 15:3163 (2025–2026), anerkjente statsråden mangfoldet i jødisk identitet og verdien av at flere organisasjoner med ulike formål etableres av minoriteten selv.
Kos & Kaos har behandlet problemstillinger Europarådets rådgivende komite fremhever i sin 5. vurdering av Norge, avsnitt 75, i en alternativ sivilsamfunnsrapport og sendt denne tilbake. Et sentralt spørsmål er om Norge gir reelt rom for videreutvikling og mangfold innad i den jødiske minoriteten, gjennom muligheten til å etablere og opprettholde selvstendige organisasjoner, kulturfellesskap og kompetansemiljøer utenfor trossamfunnene.
Kos & Kaos har i dialog med Kulturdirektoratet fått opplyst at den søknadsbaserte driftsstøtteordningen er underfinansiert. Samtidig kan etablerte organisasjoner med direkte bevilgninger over statsbudsjettet også motta støtte fra ordningen. Dette reiser spørsmål om hvordan finansieringskildene ses i sammenheng, og hvilke utviklingsmuligheter som gjenstår for organisasjoner uten direkte bevilgninger.
Compass North er Kos & Kaos’ opplæringsprogram om antisemittisme. Det er gjennomført mer enn ti workshops i Norge med over 300 deltakere.
Arbeidet mot digital antisemittisme gjennomføres i samarbeid med Fighting Online Antisemitism. Gjennom samarbeidet tilbyr Compass North praktisk opplæring av frivillige i Norge, med deltakelse fra blant andre PST, politiets mangfoldskontakter og politiets hatkrimgruppe.
Det er et fagmiljø som kombinerer kunnskap om norsk jødisk minoritetsliv med spesialisert internasjonal ekspertise, praktisk opplæring og europeisk fagutveksling.
Finansiering, kompetanseutvikling og faglig deltakelse henger sammen. Begrensede driftsmuligheter kan svekke selvstendige miljøers kapasitet, samtidig som manglende bruk av deres kompetanse kan gjøre det vanskeligere å sikre kontinuitet og videreutvikling.
Det bes derfor om en redegjørelse for om departementet har vurdert finansieringsordningenes evne til å støtte nye og mindre organisasjoner, og om statsråden vil gjennomgå ordningenes ramme og innretning. Videre bes det opplyst hvordan Compass Norths kompetanse og samarbeid med FOA er vurdert med sikte på aktiv involvering i handlingsplanen mot antisemittisme.
Svaret er ennå ikke tilgjengelig