Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Arild Hermstad (MDG) til forsvarsministeren

Dokument nr. 15:2868 (2025-2026)

Innlevert: 27.05.2026
Sendt: 27.05.2026
Besvart: 02.06.2026 av forsvarsminister Tore Onshuus Sandvik

Arild Hermstad (MDG)

Spørsmål

Arild Hermstad (MDG): Vil regjeringen bidra til at Forsvarsbygg flytter sin virksomhet ut av Indre festning, slik at Akershus festning i større grad kan åpnes for publikum og utvikles som et levende kultur-, historie- og bylivsområde i Oslo sentrum?

Begrunnelse

Mulighetsstudien Økt byliv på Akershus festning pekte blant annet på at det er et stort potensial for flere besøkende og mer aktivitet på Akershus festning, og muligheter for å styrke Akershus festning som kulturdestinasjon. Med i mulighetsstudien var blant andre Plan- og bygningsetaten, Byantikvaren og Kulturetaten i Oslo, Forsvarsbygg og Forsvarets museer.

Akershus festning er blant Oslos viktigste historiske byrom, og bør gjøres mer tilgjengelig for byens innbyggere og besøkende. Festningen kan bli en mer aktiv del av sentrum gjennom kultur, servering, formidling, bedre tilgjengelighet og flere publikumsrettede funksjoner.

Den ønskede satsingen på økt byliv i mulighetsstudien innebærer at Indre festning i større grad bør kunne brukes som et åpent, levende og historisk byrom, mens Forsvarets mer lukkede og sikkerhetskrevende virksomhet i større grad samles utenfor de mest publikumsrettede områdene.

Tore Onshuus Sandvik (A)

Svar

Tore Onshuus Sandvik: Jeg er opptatt av at Akershus festning skal være en levende og tilgjengelig arena for befolkningen.

Forsvarssektoren er representert på festningen med flere funksjoner og det må gjøres avveininger mellom ønsket om økt offentlig tilgjengelighet og behovet for å ivareta sektorens virksomhet.

Forsvarssektoren er i vekst og har et behov for økt areal. For å holde kostnadene så lave som mulig søker sektoren å utnytte den eksisterende eiendomsmassen på best mulig måte og å unngå for mange leieforhold i sentrumsnære områder. Dette er forhold som bør vektlegges i vurderinger fremover, men det er per nå ingen planer om å flytte forsvarssektoren ut av Indre festning.