Skriftlig spørsmål fra Seher Aydar (R) til helse- og omsorgsministeren

Dokument nr. 15:563 (2025-2026)
Innlevert: 21.11.2025
Sendt: 24.11.2025
Besvart: 01.12.2025 av helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre

Seher Aydar (R)

Spørsmål

Seher Aydar (R): Befolkninga i Sømna kjemper nå for ambulansetilbudet sitt. Gjennomsnittlig responstid i Sømna er 11,5 min. Det vil øke responstiden til rundt 27 min til kommunegrensa, og lenger tid til ytterpunktene. Helseforetaket argumenterer bla med at det er flere oppdrag i Brønnøy enn i Sømna. Dette er ikke et argument for å ta fra Sømna ambulansen, men for å styrke beredskapen i Brønnøy hvis den er for svak.
Mener statsråden at lenger responstid i en kommune med krevende værforhold er forsvarlig og i tråd med regjeringas politikk?

Jan Christian Vestre (A)

Svar

Jan Christian Vestre: Helse- og omsorgsdepartementet har innhentet innspill fra Helse Nord RHF som igjen har innhentet innspill fra Helgelandssykehuset HF.
Helgelandssykehuset HF opplyser at ambulansetjenesten på Sør-Helgeland består av flere ressurser. Det er én bilambulanse lokalisert i Sømna kommune og én i Brønnøy kommune. AMK Helgeland styrer ressursene gjennom flåtestyring basert på innmeldte behov. Dette innebærer en beredskap som kontinuerlig tilpasses og krysser kommunegrenser. Helgelandssykehuset HF opplyser at bilambulansen i Sømna har om lag 70 prosent av sine oppdrag i Brønnøy kommune.
Helseforetaket understreker at den akuttmedisinske beredskapen i kommunene er et felles ansvar mellom kommunehelsetjenesten og spesialisthelsetjenesten, regulert av akuttmedisinforskriften. Befolkningen skal ved behov for øyeblikkelig hjelp motta forsvarlige og koordinerte akuttmedisinske tjenester utenfor sykehus. Forslaget fra Helgelandssykehuset HF innebærer ikke nedleggelse av ambulansen, men samlokalisering av ambulansene i Brønnøy og Sømna ved DMS Sør-Helgeland, hvor Sømna også har sin legevakt. Målsettingen er å etablere en helhetlig, framtidsrettet og kvalitetsmessig god ambulansetjeneste for befolkningen på Sør-Helgeland. Bakgrunnen for forslaget er kvalitet og beredskap, ikke økonomi, ifølge Helgelandssykehuset.
Helse Nord viser til at ROS-analysen som Helgelandssykehuset har gjennomført, viser at samlokalisering vil gi bedre ressursutnyttelse, mer effektiv fordeling av oppdrag og bidra til en helhetlig beredskap i regionen.
Representanten Aydar spør om hva som er regjeringens politikk for de akuttmedisinske tjenestene utenfor sykehus. Gode og tilgjengelige akuttmedisinske tjenester handler både om tilstrekkelig rekruttering av allmennleger, akuttmedisinsk kompetanse hos annet helsepersonell i kommunen, tilgjengelighet til legevakt, responstid for ambulansetjenesten, digital tilgjengelighet, svartid i nødmeldetjenesten og til slutt hvordan de ulike aktørene i den akuttmedisinske kjeden samhandler. Regjeringen vil styrke den lokale akuttberedskapen ved å ta alle ressurser i bruk og sørge for bedre prioritering og styring. I stortingsmeldingen om allmennlegetjenesten og de akuttmedisinske tjenestene har vi lagt fram tiltak som skal bidra til dette, og vi har blant annet gitt helseforetakene i oppdrag å gjennomgå og planlegge de akuttmedisinske tjenestene utenfor sykehus i samarbeid med kommunene.