Skriftlig spørsmål fra Marian Hussein (SV) til utenriksministeren

Dokument nr. 15:310 (2025-2026)
Innlevert: 31.10.2025
Sendt: 03.11.2025
Besvart: 08.11.2025 av utenriksminister Espen Barth Eide

Marian Hussein (SV)

Spørsmål

Marian Hussein (SV): Da man trodde situasjonen ikke kunne bli værre i Sudan så ble den det. Denne uken har vi vært vitne til grufulle henrettelser og massivt angrep på sivile i Al Fasher.
Hva gjør regjeringen for å legge maksimalt press på de krigførende partene og vil regjeringen legge press på UAE slik at våpenleveransene til RSF stopper?

Begrunnelse

Den humanitære og sikkerhetsmessige situasjonen i Sudan er katastrofal og sammenlignes nå med folkemordet i Rwanda. De diplomatiske initiativene, da særskilt "Veikart for fred" lansert av "Quad"-statene (USA, Egypt, Saudi-Arabia og De forente arabiske emirater (UAE)) i september, har ikke lyktes med å etablere en varig våpenhvile. Tvert imot har konflikten eskallert og man kan stille spørsmål ved interessene til enkelte medlemmer av Quad-statene.
Den siste uken har RSF tatt kontroll over den viktige byen i Nord-Darfur, Al Fasher. Brutale rapporter kan leses og satellittbilder kan følges “live” for å se lik spre seg i gatene. En kvart million mennesker er innesperret i byen i dette som har vært en lenge varslet katastrofe. Det er stor grunn til å frykte at massakren av 460 sivile på kvinnesykehuset Saudi Maternity Hospital i Al Fasher tirsdag denne uken ikke er en enkeltstående hendelse, men starten på et målrettet massedrap og i verste fall et nytt folkemord.
Amerikanske etterretningskilder har avdekket at UAE har sendt våpen og droner til Rapid Support Forces (RSF) og dermed gjort massakre på sivile ​​mulig. Amnesty International har likeledes i en uttalelse i mai i år bedt om umiddelbar stans i våpenleveranser fra UAE til RSF, og en stans i alle internasjonale våpenleveranser til UAE.

Espen Barth Eide (A)

Svar

Espen Barth Eide: Situasjonen i El Fasher er katastrofal og lidelsene enorme. Gjennom mottatte rapporter, er vi vitne til et urovekkende mønster av overgrep som systematiske drap, tortur og seksualisert vold. Risikoen for etnisk motivert vold er alarmerende høy. Den internasjonale straffedomstolen (ICC) har uttalt at det kan dreie seg om krigsforbrytelser. Vi har bedt innstendig om at de sivile som fremdeles er i El Fasher og som ønsker å dra, blir gitt fritt leide, og at humanitære organisasjoner får tilgang til byen.
Vi har en aktiv kontaktlinje med partene i denne konflikten og bruker det vi kan av virkemidler for å legge press på partene, den sudanske hæren (SAF) og den paramilitære gruppen Rapid Support Forces (RSF), for å prøve å få en våpenhvile på plass.
I går ble det kjent at RSF har akseptert et humanitært våpenhvileforslag forhandlet frem av USA og kvartettpartnerne Emiratene, Egypt og Saudi Arabia. For den hardt prøvede befolkningen i Sudan, kan en slik våpenhvile ikke komme fort nok. Mye er usikkert, og ord må følges opp med handling. Dersom dette bekreftes de kommende dagene, er det et skritt vi må ønske velkommen og bygge på.
Norge har videre dialog med FAE på lik linje med Qatar og de andre Gulf-landene, og land som er opptatt av krigen i Sudan. Vårt budskap er at krigen må stoppes umiddelbart. Dette er mulig å få til dersom det er vilje til det. Det forutsetter at våpenleveranser til partene i Sudan opphører. Vi forventer at alle lever opp til Kvartettens uttalelse, ledet av USA, hvor det oppfordres til at partene inngår en tre måneders våpenhvile etterfulgt av en overgangsperiode på ni måneder. De krever at ekstern militær støtte til partene stoppes.
Norge ønsker å se en ny demokratisk overgang ledet av en sivil regjering i Sudan. Derfor forsøker vi å legge til rette for en bredt anlagt politisk prosess med sivile aktører, inkludert kvinner og ungdom. Dette er noe vi har arbeidet med systematisk over lang tid og som er helt nødvendig for å sikre en varig fred.