Alfred Jens Bjørlo (V): Den 10. april sende eg eit skriftleg spørsmål der eg etterlyste energiministeren sin reaksjon på at Regelrådet i ei ny uttale gir forslaget om Norgespris «rødt lys» og slår fast at forslaget ikkje er tilstrekkelig utgreia, er særleg uheldig for små og mellomstore bedrifter og kan bremse teknologiutvikling og straumsparing. Eg fekk eit prosessuelt svar på spørsmålet 25. april, men ikkje eit reelt svar på det eg spurde om og det Regelrådet problematiserer.
Kan statsråden prøve å svare på nytt?
Begrunnelse
Spørsmålet gjeld «Høring av forslag til ny lov om Norgespris og strømstønad til husholdninger» som blei sendt ut 10. mars med høyringsfrist 21. april.
Regelrådet, eit uavhengig forvaltingsorgan som skal sørge for at bedriftene våre ikkje blir påført unødvendige kostnader frå nytt/ endra regelverk, har vurdert høyringsnotatet. Dei konkluderer med at forslaget ikkje er tilstrekkeleg utgreia. Regelrådet har vurdert beslutningsgrunnlaget til nye lover og forskrifter for å sikre gode rammevilkår for næringslivet sidan 2016.
Frå Regelrådet sitt høringssvar:
«Regelrådet mener det burde vært vurdert om forslaget kan føre til høyere og mer variable strømpriser, og høyere pristopper, og gjennom det påvirke norsk næringsliv. Virkningen Norgespris kan få på strømpriser og pristopper er kun svært kortfattet vurdert. Regelrådet mener dette er en svakhet ved utredningen. Det burde vært vurdert hvor store prisendringer forslaget kan føre til og hvordan dette kan påvirke næringslivet generelt, og små og mellomstore virksomheter spesielt.
Det burde også vært grundigere vurdert om forslaget kan påvirke etterspørselen for bedrifter som leverer produkter og tjenester innen energieffektivisering.
Departementet har ikke vurdert alternative ordninger til Norgespris, men det er vurdert alternative innretninger av ordningen. Regelrådet mener det burde vært vurdert ordninger der husholdningene eksponeres for prissignaler og har insentiver til strømsparing, samtidig som målet om forutsigbarhet og å trygge husholdningenes strømutgifter ivaretas.
Regelrådet mener utredningen er for kortfattet og overordnet sett i forhold til hvor omfattende forslaget er. Regelrådet mener at forslaget kan komme til å bremse teknologiutvikling som legger til rette for smartere strømstyring og energieffektivisering. Regelrådet mener målene med forslaget ikke kan nås til en relativt lav kostnad for næringslivet.»