Skriftlig spørsmål fra Irene Ojala (PF) til helse- og omsorgsministeren

Dokument nr. 15:2026 (2024-2025)
Innlevert: 25.04.2025
Sendt: 25.04.2025
Besvart: 30.04.2025 av helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre

Irene Ojala (PF)

Spørsmål

Irene Ojala (PF): Ser statsråden at det er behov for økte midler i 2025 til ideelle aktører som bidrar med kompetanse på forebygging og behandling av spiseforstyrrelser og lavterskeltjenester til en gruppe som ofte mangler offentlig tilbud?

Begrunnelse

Rådgivning om spiseforstyrrelser (ROS) i Troms og Finnmark må nedbemanne senteret på grunn av vanskelig økonomi. Samtidig står mange hundre mennesker i kø for ROS sine lavterskeltjenester.
Som kjent er det mange med spiseforstyrrelser som ikke oppdages eller får hjelp tidlig nok, og mange kommuner mangler kompetanse og ressurser til å forebygge og gi et godt tilbud til personer som sliter med mat og kropp. ROS har spisskompetanse på dette området, og er det største kompetansemiljøet innenfor forebygging av spiseforstyrrelser i Norge.

Jan Christian Vestre (A)

Svar

Jan Christian Vestre: ROS – Rådgivning om spiseforstyrrelser, gjør en viktig jobb med å støtte og gi råd og veiledning til mennesker som har et problematisk forhold til kropp, mat, trening og følelser. Organisasjoner som ROS er et viktig supplement til det offentlige tilbudet, både ved å forebygge og ved å gi informasjon og støtte underveis i behandling og etter behandling. Regjeringen støtter opp om frivillige og ideelle organisasjoners innsats gjennom ulike tilskuddsordninger. ROS har søkt om og mottar midler over flere av disse.
Som representanten påpeker, er det mange kommuner som mangler kompetanse om hvordan man kan forebygge, fange opp og følge opp personer som strever med mat og kropp. De kommunale tjenestene, som for eksempel helsestasjons- og skolehelsetjenesten, psykiske helsetjenester og fastlegen, er viktige for tidlig å fange opp mennesker som strever med mat og kropp – slik at de får nødvendig hjelp og oppfølging. Vi har derfor igangsatt et arbeid for økt bevissthet og kompetanse i kommunehelsetjenesten om forebygging, tidlig oppdagelse, tidlig intervensjon og behandling av spiseforstyrrelser. Det er også opprettet en egen tilskuddsordning som kommunene kan søke på.