Skriftlig spørsmål fra Morten Stordalen (FrP) til samferdselsministeren

Dokument nr. 15:1460 (2024-2025)
Innlevert: 04.03.2025
Sendt: 04.03.2025
Til behandling

Morten Stordalen (FrP)

Spørsmål

Morten Stordalen (FrP): Den 8. februar gikk det et steinskred på E6 i Eidsvoll. Flaks gjorde at menneskeliv ikke gikk tapt. Lignende hendelser har vi fra 2019 (E 18 Larvik) og 2023 (E18 Lillesand). Etter raset i 2019 anbefalte et ekspertutvalg 6 tiltak for å hindre liknende endelser.
På hvilken måte er de anbefalte tiltakene fra 2019 fulgt opp, og hva gjør regjeringen for å unngå at slike alvorlige hendelser ikke skjer igjen?

Begrunnelse

E6 ble stengt i begge retninger ved Morskogen i Eidsvoll etter et større steinskred 8. februar. At et ras kan gå langs en motorvei som er så høyt trafikkert, er svært bekymringsfullt. Og det er heller ikke første gang. Vi må kunne stole på at veier av denne typen er trygge for ras og skred. Ministeren må ta på største alvor at veiene må sikres mot denne type hendelser fremover.
Fra et tilsvarende ras på E18 ved Bommestad i Larvik i 2019 vet vi at ekspertutvalget i etterkant påpekte mangelfull bergsikring som hovedårsak og det ble angitt seks ulike tiltak for at slike hendelser ikke skal oppstå igjen.

Svar

Svaret er ennå ikke tilgjengelig