Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:1409 (2024-2025) Innlevert: 27.02.2025 Sendt: 27.02.2025 Besvart: 04.03.2025 av finansminister Jens Stoltenberg
Ole André Myhrvold (Sp): Sparebankutvalgets utredning er av stor betydning for sparebankene og deres rammebetingelser. Det er uheldig at spørsmål av denne typen holdes åpne og således er en kilde til usikkerhet i lengre tid enn høyst nødvendig. Dersom spørsmålet blir liggende over sommeren, vil det kunne dra langt ut i tid.Kan statsråden garantere at han vil legge frem sak om oppfølging av sparebankutvalgets utredning innen 10. april 2025?
Sparebankutvalgets utredning ble lagt frem 18. november 2024 og har vært på høring frem til 3. februar 2025.
Jens Stoltenberg: Sparebankutvalgets utredning (NOU 2024: 22 Norske sparebanker – tradisjon og tilpasning) ble overlevert til Finansdepartementet 18. november 2024. I utredningen foreslår utvalget flere endringer i reguleringen av sparebanker og sparebankstiftelser. Høringsfristen var 3. februar 2025, og det er kommet inn 55 høringsinnspill med ulike merknader til utvalgets forslag og fire høringsinnspill uten merknader.Jeg er opptatt av at utredningen blir fulgt opp på en grundig og god måte. Utredningen og høringsuttalelsene er til vurdering i departementet. Jeg vil komme tilbake til Stortinget med regjeringens vurderinger av saken på egnet måte.