Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:894 (2024-2025) Innlevert: 17.01.2025 Sendt: 17.01.2025 Besvart: 27.01.2025 av finansminister Trygve Slagsvold Vedum
Torgeir Knag Fylkesnes (SV): I dag er det mange som nærmest driver hotelldrift med AirBnB, framfor å leie ut til en sekundærbolig til en student eller aleneforsørger. Problemet er ikke vanlige folk som leier ut hjemmet sitt på AirBnB noen uker i året, men de som har mulighet til å leie ut en sekundærbolig hele året, men heller velger AirBnB. Hva er anslag på proveny å øke skatten for korttidsutleie av sekundærbolig med hhv én eller to prosent?
Trygve Slagsvold Vedum: Etter gjeldende rett er leieinntekt fra bolig som ikke brukes som egen bolig (sekundærbolig), skattepliktig etter skatteloven § 5-1. Kostnader knyttet til utleieforholdet vil være fradragsberettiget etter § 6-1. Dette gjelder uavhengig av om disse leieinntektene kommer fra kortvarige leieforhold eller mer langvarige leieforhold. Utleieinntektene skattlegges dermed som alminnelig inntekt med en skattesats på 22 pst. (2025). Utleie i større omfang vil etter en konkret vurdering kunne anses som næringsvirksomhet, og skattlegges med en skattesats opp mot 50,6 pst. (2025). Som utgangspunkt vil utleie av fem boenheter eller mer til bolig- eller fritidsformål, anses som virksomhetsaktivitet. Utleie i mindre omfang kan imidlertid også anses som virksomhetsaktivitet. Skattemyndighetene har for eksempel i en konkret sak kommet til at kontinuerlig korttidsutleie av to leiligheter utgjorde en næringsvirksomhet etter skattereglene. I Skatte-ABC fremgår det at aktivitetsnivået ofte vil være høyt ved korttidsutleie, slik at det etter omstendighetene kan foreligge virksomhet selv om det bare er én boenhet som leies ut. Ved utleie av egen bolig (primærbolig) er det derimot egne regler for utleieinntekter fra leieforhold med kortere varighet enn 30 dager (korttidsutleie). Leieinntekt fra kortidsutleie av egen bolig skattlegges etter en sjablongmetode. Etter gjeldende regelverk gis det et sjablongfradrag for kostnader som innebærer at 85 pst. av inntekten som overstiger 15 000 kroner, regnes som skattepliktig inntekt. Slike inntekter skattlegges normalt som alminnelig inntekt med en skattesats på 22 pst. I spørsmålet er det bedt om anslag på proveny ved å øke skatten for korttidsutleie av sekundærbolig med henholdsvis én eller to prosent. Gjeldende skatteregler skiller ikke mellom korttidsutleie og langtidsutleie av bolig som ikke brukes som egen bolig. Det måtte derfor vurderes nærmere hvordan reglene skulle utformes, og det måtte innføres rapporteringsrutiner for å fordele utleieinntekter på korte og langvarige leieforhold. Departementet har derfor ikke grunnlag for å anslå proveny.