Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Interpellasjon fra Vera Lysklætt (V) til barne- og likestillingsministeren

Interpellasjon nr. 16 (2008-2009)
Om hvorvidt _familieråd bør tas mer i bruk i samiske familier_, og hva som gjøres for å få dette til
Oversendt regjeringen: 20.10.2008
Besvart: 28.11.2008 av barne- og likestillingsminister Anniken Huitfeldt

Vera Lysklætt (V)

Spørsmål

Vera Lysklætt (V): Vi har gjennom medieoppslag blitt gjort oppmerksom på utfordringene med å finne samiske fosterhjem til samiske barn. Jeg er derfor opptatt av hva som gjøres for å styrke barnevernet i kommuner med samisk bosetning, hva som gjøres for å rekruttere samiske fosterfamilier og fagpersoner med samisk bakgrunn til fylkesnemndene, og hva som gjøres for å styrke bruken av familieråd i samiske familier. Daværende barne- og likestillingsminister Karita Bekkemellem svarte 9. mai 2007 på mitt spørsmål i spørretimen at bruk av familieråd i arbeidet med samiske familier i barnevernet har økt, men at det ikke er en innarbeidet metode i barnevernets arbeid med samiske familier. Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet opplyser at familieråd fremdeles ikke er en innarbeidet beslutningsmodell i arbeidet med samiske familier.
Mener statsråden at familieråd bør tas mer i bruk i samiske familier, og hva gjør i så fall statsråden for å få dette til?

Les hele debatten