Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Interpellasjon fra Olav Gunnar Ballo (SV) til helse- og omsorgsministeren

Interpellasjon nr. 24 (2005-2006)
Om å bedre primærberedskapen med _ambulansefly fra kommuner til sykehus_, da det fra ulike kommuner i Nord-Norge meldes om sterkt redusert flytilgang
Oversendt regjeringen: 07.03.2006
Besvart: 06.04.2006 av helse- og omsorgsminister Sylvia Brustad

Olav Gunnar Ballo (SV)

Spørsmål

Olav Gunnar Ballo (SV): Fra ulike kommuner i Nord-Norge meldes det at tilgangen til ambulansefly ved akuttoppdrag er sterkt redusert, slik at enkeltflyvninger med pasienter som er i behov av øyeblikkelig hjelpbehandling ved sykehus først iverksettes etter flere timer. I noen tilfeller avvikles alvorlige akuttoppdrag med ambulansebil grunnet ambulanseflyets manglende tilstedeværelse. Registrering av ambulanseflyoppdrag for 2005 viser nedgang i ambulanseflyvninger fra primærkommunene, og begrunnelsen som gis fra medisinsk personell er manglende tilgjengelighet, ikke redusert behov. Samtidig vokser antall flyvninger mellom sykehusene, også tilbaketransport fra tredje- til andrelinjetjenestenivå. Statistikken tyder på nedprioritering av primærberedskapen, med større prioritering av oppdrag mellom sykehus.
Hvilke tiltak vil statsråden iverksette for å bedre primærberedskapen med ambulansefly fra kommuner til sykehus?

Les hele debatten