Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Interpellasjon fra Jan Tore Sanner (H) til nærings- og handelsministeren

Interpellasjon nr. 22 (2005-2006)
Om utviklingen i _det norsk-kinesiske økonomiske samkvem_, og om Regjeringens næringsstrategi i forhold til Kina
Oversendt regjeringen: 06.03.2006
Besvart: 04.04.2006 av nærings- og handelsminister Odd Eriksen

Jan Tore Sanner (H)

Spørsmål

Jan Tore Sanner (H): Kinas økonomi er større, og vokser raskere, enn vi tidligere trodde. Oppdaterte tall før jul viser at Kinas økonomi vokser med over 9 pst. pr. år de siste årene, og at den kan være den fjerde største i verden allerede nå. Kinas store energibehov og eksport av billige industrivarer har gavnet norsk økonomi. Samtidig har Norge et stort og voksende handelsunderskudd med Kina, med en eksport i 2005 på 5,8 mrd. kr mot en import på 19,6 mrd. kr, ifølge Statistisk sentralbyrå. Norge må derfor ha en offensiv og todelt næringspolitikk i forhold til Kina: Norske bedrifter må kunne utnytte potensialet i det kinesiske markedet enda bedre enn i dag, og Norge må styrke forskning og utvikling for å bli mer konkurransedyktige på det globale markedet.
Hvordan vurderer statsråden utviklingen i det norsk-kinesiske økonomiske samkvem, og hvilken næringsstrategi har Regjeringen i forhold til Kina?

Les hele debatten