Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Stortinget har i dag behandlet innstilling fra kontroll- og konstitusjonskomiteen om forslag til lov om endringer i lov om kontroll med etterretnings-, overvåkings- og sikkerhetstjeneste. Endringene innebærer en presisering i loven av at EOS-utvalget skal utføre sitt verv selvstendig og uavhengig av Stortinget. Det er også tatt inn en bestemmelse om at Stortinget skal kunne instruere utvalget til å foreta undersøkelser innenfor utvalgets kontrollmandat og under iakttakelse av de regler og innen de rammer som for øvrig ligger til grunn for utvalgets virksomhet. Videre skal Stortingets presidentskap heretter være klareringsmyndighet for utvalgets medlemmer, etter personkontroll utført av Nasjonal sikkerhetsmyndighet. Det er også lovfestet i formålsbestemmelsen at utvalget skal påse at tjenestene respekterer menneskerettighetene.
Lovsaken er ferdigbehandlet
Innstilling avgitt 12.05.2009
Behandlet i Odelstinget: 10.06.2009
Behandlet i Lagtinget: 16.06.2009