Representantforslag om å bevare og videreutvikle Steinberg stasjon

Dette dokument

  • Representantforslag 40 S (2025–2026)
  • Fra: Geir Inge Lien
  • Sidetall: 2
Søk

Innhold

Innhold

Til Stortinget

Bakgrunn

Steinberg stasjon i Drammen kommune har siden gjenåpningen i 2015 vært en viktig pendlerstasjon for lokalsamfunnet. Stasjonen betjener om lag 80 000 reisende årlig, tilsvarende over 350 reisende per arbeidsdag. For mange innbyggere er togtilbudet en forutsetning for arbeid, utdanning og sosial deltakelse. Steinberg har en av de høyeste andelene kollektivreisende i regionen, med om lag 18 prosent av befolkningen som daglig benytter tog.

Bane NOR har besluttet å redusere antall stopp ved Steinberg stasjon med 13 av dagens 34 avganger. Begrunnelsen har vært å redusere forsinkelser og bedre punktligheten på Sørlandsbanen. Denne beslutningen har skapt betydelig bekymring lokalt og regionalt, da den svekker et etablert og velfungerende pendlerknutepunkt. Reduksjonen vil særlig ramme reisende i rushtiden, der kun halvparten av dagens avganger opprettholdes. I skoleferier vil tilbudet bli ytterligere redusert, noe som gjør det vanskelig for pendlere uten fleksibilitet å benytte tog.

Prosessen frem mot beslutningen har vært kritisert for manglende involvering av berørte parter. Buskerud fylkeskommune, som er høringspart, ble ikke informert før høringsperioden var over. Dette bryter med prinsippene om samordning og samarbeid som er nedfelt i statsbudsjettet og i mandatet til Bane NOR og Jernbanedirektoratet. Trafikkavtalen mellom Vy og Jernbanedirektoratet (Austlandet 2 2023–2033) har Steinberg stasjon inne i grunnruten, og endringer skal kun kunne pålegges av Jernbanedirektoratet. Det er uklart om Bane NOR har hjemmel til å endre stoppmønsteret uten slikt pålegg, noe som reiser spørsmål om rettssikkerhet og demokratisk kontroll.

Argumentet om at rutekuttet vil gi bedre punktlighet, er svakt begrunnet. Punktlighetsrapporten fra Bane NOR viser at forsinkelser i hovedsak oppstår i Oslo-navet, ikke på strekningen Drammen–Kongsberg. Oppgraderinger ved Drammen og Gulskogen stasjon har gjort ruten mer robust, og det er ingen endringer i grunnruten som tilsier behov for kutt. Reduksjonen i tilbudet vil derimot føre til økt bilbruk, svekke nullvekstmålet og skape behov for kostbare kompenserende tiltak fra fylkeskommunen, som økt busskapasitet og parkeringsløsninger.

Steinberg stasjon er et kritisk pendlerknutepunkt for lokalsamfunnet og regionen med høy andel kollektivreisende. En reduksjon i avganger vil svekke forutsigbarheten, øke bilbruk og undergrave nullvekstmålet.

Trafikkavtalen mellom Vy og Jernbanedirektoratet har Steinberg inne i grunnruten, og forslagsstilleren mener det er uklart om Bane NOR har hjemmel til å endre stoppmønsteret uten pålegg fra direktoratet. Beslutningen er tatt uten tilstrekkelig dialog med fylkeskommune og kommune, i strid med prinsippene om samordning og samarbeid.

For å sikre et attraktivt og helhetlig kollektivtilbud må det legges til rette for enkel overgang mellom bil og tog. Økt parkeringskapasitet vil bidra til å opprettholde tog som foretrukket transportmiddel, redusere presset på nabostasjoner og motvirke økt biltrafikk i Drammensregionen og videre inn mot Oslo. Dette er i tråd med nasjonale mål om bærekraftig mobilitet og nullvekst i personbiltrafikken.

Forslag

På denne bakgrunn fremmes følgende

forslag:
  1. Stortinget ber regjeringen sørge for at dagens stoppmønster ved Steinberg stasjon opprettholdes.

  2. Stortinget ber regjeringen sørge for videre utvikling av Steinberg stasjon ved å legge til rette for flere parkeringsplasser for pendlere ved stasjonen.

13. november 2025

Geir Inge Lien