Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Komiteen, medlemmene fra Arbeiderpartiet, June Trengereid Gruer, Erik Hager, Farukh Qureshi og Kristine Løfshus Solli, fra Fremskrittspartiet, Anette Carnarius Elseth, lederen Jon Engen-Helgheim, Finn Krokeide og Stian Storbukås, fra Høyre, Mahmoud Farahmand og Mari Holm Lønseth, fra Senterpartiet, Bent-Joacim Bentzen, fra Miljøpartiet De Grønne, Julie E. Stuestøl, og fra Kristelig Folkeparti, Hans Edvard Askjer, viser til representantforslaget i Dokument 8:84 S (2025–2026) fremmet av stortingsrepresentantene Per-Willy Amundsen, Hans Andreas Limi, Jon Engen-Helgheim, Hilde Grande og Bengt Rune Strifeldt om å videreføre pilotordningen for politiutdanning i Alta.
Komiteen viser til at forslagsstillerne mener at etableringen av pilotordningen for politiutdanning i Alta gir et godt bidrag i en vanskelig rekrutteringssituasjon, ikke minst i Finnmark, hvor det er svært viktig med god lokalkjennskap. Forslagsstillerne mener pilotordningen vil bidra til økt rekruttering og styrket stabilitet og gi et politi som er enda bedre rustet til å håndtere lokale forhold i nord.
Komiteen viser også til statsrådens svarbrev, hvor statsråden redegjør for hvordan departementet vurderer forslagsstillernes forslag.
Komiteen besluttet å ikke avholde muntlig høring i denne saken, men inviterte til å komme med skriftlige innspill.
Komiteens medlemmer fra Arbeiderpartiet og Senterpartiet viser til at Arbeiderparti-Senterparti-regjeringen etablerte en ny politiutdanning i Alta i 2025. Opprinnelig bestod piloten av ett kull med 24 studenter som startet skoleåret 2025/2026 og fullføres våren 2028. Det ble lagt opp til et kvotebasert opptak, hvor 18 av 24 plasser var holdt av til personer med tilhørighet i de tre nordligste fylkene. I tillegg var to plasser holdt av til personer med samisk språkkompetanse. De foreløpige erfaringene fra kullet som startet høsten 2025, er positive,
Komiteens medlemmer fra Arbeiderpartiet viser videre til at regjeringen allerede har besluttet at et nytt kull vil bli tatt opp i Alta høsten 2026.
Disse medlemmer viser til at Norge står i den mest alvorlige sikkerhetssituasjonen siden andre verdenskrig, og at trusselen fra kriminelle nettverk i Europa aldri har vært større. Politiet er på jobb for å bekjempe kriminalitet og styrke Norges beredskap. De ansatte er politiets viktigste ressurs, og i nord har det vært krevende å rekruttere og beholde politifolk. Disse medlemmer vurderer derfor dette som et godt tiltak i en vanskelig rekrutteringssituasjon. I tillegg vil en videreføring av pilotforsøket gi bedre mulighet for evaluering, da dette gir kontinuerlig aktivitet i fire år.
Komiteens medlemmer fra Fremskrittspartiet og Høyre viser til at det over tid har vært krevende å rekruttere og beholde politifolk i Nord-Norge, og understreker viktigheten av å sikre et godt etablert politi i alle landets politidistrikt, bestående av kompetente fagfolk med inngående kjennskap til miljøet og regionen de opererer i. På denne bakgrunn er det svært viktig å opprettholde politiutdanningen i Alta.
Disse medlemmer mener etableringen av pilotordningen for politiutdanning i Alta har vist seg å være en stor suksess. Dette er en svært populær utdanning med over ti søkere per studieplass. At det var hele 256 søkere til 24 plasser ved start i 2025, viser at tilbudet både er viktig og riktig. Disse medlemmer peker på at denne imponerende interessen tydeliggjør det nasjonale behovet, samtidig som det viser at det er et sterkt ønske om å utdanne flere politifolk i og for nord.
Disse medlemmer fremhever at politiutdanningen i Alta gir et avgjørende bidrag i en ellers vanskelig rekrutteringssituasjon, ikke minst i Finnmark, hvor god lokalkjennskap er essensielt. Disse medlemmer vil spesielt trekke frem viktigheten av å rekruttere studenter med lokal språk- og kulturkompetanse. Et slikt desentralisert tilbud bidrar til økt rekruttering og styrket stabilitet, og gir et politi som er enda bedre rustet til å forstå og håndtere lokale forhold. Det er derfor viktig at også praksis gjennomføres i Finnmark og Nord-Norge.
Disse medlemmer viser til politimesteren i Finnmark, Ellen Katrine Hætta, som understreker at tilbudet er best mulig for regionen. «Politihøgskolen i Alta er en viktig investering i både nasjonal beredskap og lokal kompetanse, og sørger for nødvendig tilstedeværelse», ifølge politimesterens uttalelse i Politiforum fra 5. januar 2026. Disse medlemmer merker seg at også representanter fra Politihøgskolen har formidlet et svært positivt inntrykk av pilotprosjektet så langt.
Disse medlemmer vil påpeke at det å evaluere etter kun ett enkeltår vil være utilstrekkelig for et riktig bilde av pilotprosjektet. Disse medlemmer er derfor positive til at studietilbudet i Alta evalueres etter første ferdige kull som har gått alle tre år av Politihøgskolens grunnutdanning, som et ledd i vurderingen av fremtidig desentralisert politiutdanning. Behovet for stabil og lokal rekruttering i Finnmark er viktig, og resultatene så langt bekrefter at dette utdanningstilbudet fungerer etter hensikten og er riktig for fremtiden.
Komiteens medlem fra Kristelig Folkeparti støtter de fremsatte forslagene om styrking av desentralisert politiutdanning i Alta. Som fremhevet i Kristelig Folkepartis generelle budsjettmerknader i forbindelse med behandlingen av Prop. 1 S (2025–2026), jf. Innst. 6 S (2025–2026), gjentar dette medlem at Kristelig Folkeparti på kort sikt ønsker å øke inntaket på Politihøgskolen med 125 plasser, som er anslått mulig på kort sikt uten behov for større tilpasninger og investeringer ved studiestedene, jf. Finansdepartementets svar på budsjettspørsmål nr. 289 av 31. oktober 2025.
Dette medlem mener derfor oppskalering av polititjenesteutdanninger på eksisterende og nye lokasjoner er hensiktsmessig for å nå et nytt operativt mål om tre politifolk per 1 000 innbyggere. Dette medlem viser her for øvrig til at Kristelig Folkeparti under trontaledebatten ved Stortingets åpning i oktober 2025 støttet forslag nr. 24 fremmet av Høyre og Senterpartiet om å be regjeringen ikke igangsette arbeid med å flytte Politihøgskolen internt i Oslo før alternative plasseringer i Moss, Stavern eller Kongsvinger ble utredet. Dette medlem viser her også til at Kristelig Folkeparti ved behandlingen av Dokument 8:39 S (2025–2026), jf. Innst. 147 S (2025–2026), om en opptrappingsplan for flere politifolk, stemte mot utredning av muligheten for å utbedre og utvikle Politihøgskolens studiested på Majorstuen, fremfor å bygge nytt på Mortensrud.
Komiteens medlemmer fra Fremskrittspartiet og Kristelig Folkeparti fremmer på denne bakgrunn følgende forslag:
«Stortinget ber regjeringen sørge for at pilotprosjektet for desentralisert politiutdanning i Alta videreføres i full skala, og at det foretas nye opptak av kull årlig i hele perioden frem til våren 2028. Dette for å få godt nok grunnlag for en fullgod evaluering av desentralisert politiutdanning i fremtiden.»
«Stortinget ber regjeringen innarbeide kostnadene for pilotprosjektet for desentralisert politiutdanning i Alta for 2026 i revidert nasjonalbudsjett 2026 og videre finansiering i fremtidige statsbudsjett.»
Komiteens medlem fra Senterpartiet mener det er behov for å øke utdanningskapasiteten til politiutdanningen generelt og rekrutteringen av politiutdannede i de nordligste fylkene spesielt. Dette medlem viser til at det i flere år har vært utfordringer knyttet til å rekruttere og beholde ansatte i Finnmark politidistrikt, særlig ansatte med samisk tilhørighet. I dagens sikkerhetspolitiske situasjon er det særlig viktig at politiet i Finnmark sikres en stabil og god rekruttering. Lokal tilknytning øker sannsynligheten for å bli i en jobb og et område over lengre tid.
Dette medlem viser til representantforslaget og merker seg at Fremskrittspartiet ikke tar stilling til om studietilbudet i Alta skal videreføres etter pilotperioden. Heller ikke regjeringen har signalisert en videreføring utover pilotforsøket. Siden erfaringene med pilotforsøket allerede er så gode, mener dette medlem at hensyn til forutsigbarhet for ansatte og rekruttering av studenter tilsier at en ikke bør vente helt til pilotforsøket er avsluttet i 2028 før det fattes en beslutning om å videreføre politiutdanningen i Alta permanent. Dette medlem mener regjeringen i tillegg bør sørge for en videreutvikling av studietilbudet i Alta med andre nett- og samlingsbaserte tilbud i tillegg til bachelorstudiet, både rettet mot personer med politiutdanning, sivilt ansatte i politiet og personer i andre virksomheter som samarbeider med politiet, for eksempel i det kriminalitetsforebyggende arbeidet. Dette vil både styrke fagmiljøet i Alta og imøtekomme kompetansebehovet i etaten.
Dette medlem fremmer følgende forslag:
«Stortinget ber regjeringen sørge for at den desentraliserte politiutdanningen i Alta videreføres som et permanent utdanningstilbud etter at pilotforsøket er avsluttet i 2028. Fram til studietilbudet er over i permanent drift, fortsetter opptak av nye studenter uten opphold.»
«Stortinget ber regjeringen videreutvikle politiutdanningen i Alta med flere studieplasser på bachelor-nivå og nye studietilbud for å imøtekomme etatens behov i de tre nordligste fylkene.»