Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Sellæg, Wenche Frogn ( 1937- )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Nord-Trøndelag 1989-1993
Ansiennitet: 8 år, 4 dager

Biografi

Personalia

Født 12.08.1937 i Oslo
Datter av disponent Henry Frogn (1906-1982) og hjemmearbeidende Bergljot Osmundsen (1900-1988)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Nord-Trøndelag, 1981 - 1985, H.
Representant nr 4 for Nord-Trøndelag, 1985 - 1989, H.
Representant nr 5 for Nord-Trøndelag, 1989 - 1993, H.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 04.10.1985-09.05.1986, Gunnar Vada møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 16.10.1989-03.11.1990, Snorre Gundersen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1985-89

Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1987 - 30.09.1989
Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 15.05.1986 - 21.10.1987

1989-93

Nestleder, Justiskomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

1989-93

Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1992 -

Medlemskap i gruppestyrer

1989-93

Nestleder gruppestyret, Høyre, 01.05.1991 - 30.09.1993

Medlemskap i regjering

Statsråd, Miljøverndepartementet, 14.10.1981 - 08.06.1983
Statsråd, Justis- og politidepartementet, 04.10.1985 - 09.05.1986
Statsråd, Sosialdepartementet, 16.10.1989 - 03.11.1990

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1957
  • Cand.med., Universitetet i Oslo 1963
  • Diploma of Tropical Medicine & Hygiene, University of London 1971
  • Spesialist i indremedisin 1971
  • Etterutdannelse i gastroenterologi 1977-1980
  • Spesialist i geriatri 1992
  • Bachelor i kunsthistorie, Universitetet i Bergen 2005
  • Mastergradsstudent i kunsthistorie, Universitetet i Bergen 2007

Yrke

  • Turnuskandidat ved Fylkessykehuset i Molde 1964
  • Distriktslege i Værøy og Røst 1965
  • Assistentlege ved Ullevål sykehus 1966-1968
  • Reservelege ved Drammen sykehus 1968-1971
  • Misjonslege i Bhutan 1972
  • Reservelege ved Namdal sykehus 1973-1975
  • Assisterende overlege 1975-1983
  • Assistentlege ved Rikshospitalet 1983-1984
  • Overlege ved medisinsk avdeling, Namdal sykehus 1993-1999
  • Avdelingsoverlege ved medisinsk avdeling, Namdal sykehus 1999-2000
  • Seksjonsoverlege, Namdal sykehus 2000-2002
  • Konsulent i geriatri, Sykehuset Namsos 2002-2007 (60 % stilling)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Overhalla kommunestyre 1979-1983, 1991-1995

Offentlige verv

  • Medlem Europarådets komité: Women & Sport 1967-1969
  • Formann Fylkeskulturstyret, Nord-Trøndelag 1975-1979
  • Medlem Statens Idrettsråd 1977-1981
  • Medlem Norsk Kulturråd 1977-1985
  • Medlem Statens Museumsråd 1978-1982
  • Medlem Nasjonalgalleriets styre 1980-1981
  • Nestformann Arbeidsdirektoratets styre 1983-1985
  • Medlem NORAD's Prosjektutvalg 1984-1985
  • Formann Arbeidstidsutvalget 1984-1985
  • Medlem Forsvarsrådet 1985-1986
  • Leder Det interdepartementale polarutvalg 1985-1986
  • Varamedlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1986-1989
  • Formann Referansegruppen for nasjonalt geriatriprogram 1994-1999
  • Medlem A/S Vinmonopolets representantskap 1994-1996
  • Medlem A/S Vinmonopolets bedriftsforsamling 1995-1996
  • Medlem Europarådets Comittee of Experts on the Organisation of Health Care for the Chronically ill 1996-1998
  • Medlem Utvalg som skal utrede intern organisering og ledelse i sykehus 1996-1997
  • Medlem Klagenemnda, Overhalla 1997-2001
  • Medlem Styret for RIT - 2000 2000-2003
  • Medlem Tilsynsutvalget for dommere fra 2002
  • Medlem Utvalg for å utrede bedre samhandling mellom kommunehelsetjenesten og spesialisthelsetjenesten 2003-2004
  • Medlem Komite for medisinsk forskningsetikk, Midt-Norge fra 2005 (Helsetilsynets representant)
  • Leder Statens seniorråd fra 2014

Tillitsverv i partier

  • Formann Namsos Høyre 1974-1975
  • Organisasjons-nestformann Nord-Trøndelag Høyre 1978-1980
  • Medlem Høyres kirke/stat-utvalg 1980-1981
  • Medlem Arbeidsutvalget i Høyres sentralstyre 1982-1990
  • Formann Høyres programkomité 1987-1989
  • Nestleder Høyre 1988-1990
  • Formann Valgkomiteen i Høyre 1992-1994

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem en rekke utvalg og komiteer i Norges Idrettsforbund, bl.a TRIM-komiteen 1965-1971
  • Medlem Styret i Norges Idrettsforbund 1969-1971, 1987-1989
  • Medlem Representantskapet i Det norske Bibelselskap 1987-1993
  • Medlem Norsk geriatrisk forening 2003-2005
  • Medlem Styret i Kreftforeningen fra 2007
  • Leder Rådet for demens i Nasjonalforeningen for folkehelsen fra 2011

Andre administrative verv

  • Medlem Hovedstyret i Den norske Creditbank 1983-1987
  • Varamedlem Hovedstyret i Sparebanken Midt-Norge 1995-2005
  • Medlem Styret for stiftelsen Solgården 1997-2003

Litteratur

Sellæg, Wenche Frogn : "Helsetjenester for gamle - en oppgave for spesielt interesserte.", i Knut Engedal og Torgeir Bruun Wyller (red.): Aldring og hjernesykdommer , Akribe Oslo 2003
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget