Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Steen, Reiulf ( 1933- )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Akershus 1989-1993
Ansiennitet: 15 år, 194 dager

Biografi

Personalia

Født 16.08.1933 i Hurum, Buskerud
Sønn av fabrikkarbeider Nils Steen (1899-1940) og fabrikkarbeider Astrid Karlsen (1899-1987)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 4 for Oslo, 1961 - 1965, A.
Representant nr 3 for Oslo, 1977 - 1981, A.
Representant nr 4 for Oslo, 1981 - 1985, A.
Representant nr 2 for Akershus, 1985 - 1989, A.
Representant nr 2 for Akershus, 1989 - 1993, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 08.10.1979-04.02.1981, Ivar Ødegaard møtte som representant.
Uttreden 01.07.1992-04.09.1992, Harald Løbak Thoresen møtte som representant.
Uttreden 04.09.1992-30.09.1993, Solveig Torsvik møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

1985-89

Visepresident, Stortinget, 09.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i stortingskomiteer

1977-81

Formann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 10.02.1981 - 30.09.1981
Formann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 10.02.1981 - 30.09.1981
Medlem, Valgkomiteen, 10.02.1981 - 30.09.1981
Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 08.10.1979
Formann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 08.10.1979
Formann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 18.10.1977 - 08.10.1979

1981-85

Formann, Kirke- og undervisningskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985
Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985

1985-89

Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 30.09.1989
Nestleder, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989

1989-93

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.06.1992
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.10.1989 - 30.06.1992
Medlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.06.1992

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1985-89

Leder, Reglementskomiteen, 06.02.1986 - 17.04.1989

Medlemskap i delegasjoner

1977-81

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1978 - 01.01.1979

1981-85

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 10.11.1981 - 30.09.1985

1985-89

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 08.11.1985 - 30.09.1989

1989-93

Varamedlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 21.11.1989 - 01.07.1992

Medlemskap i gruppestyrer

1977-81

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1977 - 08.10.1979

1985-89

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i regjering

Statsråd, Samferdselsdepartementet, 17.03.1971 - 18.10.1972
Statsråd, Handels- og skipsfartsdepartementet, 08.10.1979 - 04.02.1981

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Kurs og studiearbeid innen arbeiderbevegelsen
  • Sørmarka folkehøgskole 1951
  • Britisk-nordisk folkehøgskole, Manchester 1952

Yrke

  • Fabrikkarbeider ved Norsk sprængstofindustri A/S 1950-1954
  • Journalist i Fremtiden, Drammen 1954-1958
  • Ambassadør i Chile 1992-1996
  • Seniorkonsulent i FAFO 1996-2000

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Bernardo O'Higgins Orden, første klasse, for innsats i kampen for demokrati i Chile 1991
  • Æresborger av Hurum 1992
  • Orden Al Meritto Grand Cruz 1999

Verv

Offentlige verv

  • Medlem en rekke kommunale nemnder, Hurum 1947-1954
  • Medlem en rekke kommunale nemnder, Kongsberg 1954-1957
  • Formann Skolekomiteen av 1965 1965-1972
  • Medlem Kringkastingsrådet 1973-1977
  • Formann Likestillingsrådet 1973-1976
  • Leder Rådet for internasjonalt økonomisk samarbeid 1979-1980
  • Medlem Forsvarsrådet 1979-1981
  • Medlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1981-1985
  • Observatør folkeavstemninger og valg i Chile, Nepal, El Salvador og Nicaragua 1985-1995

Tillitsverv i partier

  • Tillitsverv Sætre og omegn AUL 1948-1954
  • Medlem en rekke utvalg fra 1950
  • Nestformann Hurum DNA 1950-1954
  • Formann Buskerud AUF 1954-1958
  • Sekretær AUF 1958-1961, formann 1961-1964
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1961-1991
  • Sekretær Det norske Arbeiderpartis stortingsgruppe 1964-1965
  • Nestformann Det norske Arbeiderparti 1965-1975, formann 1975-1981
  • Formann DNAs internasjonale utvalg 1965-1981
  • Formann Komiteen for prinsipprogrammet vedtatt på DNAs landsmøte 1969 1967-1969
  • Formann Komiteen som har utarbeidet partiets arbeidsprogram 1969 1968-1969
  • Formann Komiteen for handlingsprogrammet "Demokrati i hverdagen" 1969-1971
  • Formann Komiteen som har utarbeidet partiets arbeidsprogram 1971 1969-1971
  • Formann Komiteen som har utarbeidet partiets arbeidsprogram 1973 1972-1973
  • Formann Komiteen som har utarbeidet partiets arbeidsprogram 1977 1975-1977
  • Visepresident Den Sosialistiske Internasjonale 1978-1983
  • Formann Komiteen som har utarbeidet partiets arbeidsprogram 1981 1979-1981
  • Formann Akershus Arbeiderparti 1982-1990

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Styret i International Anti-Apartheid Movement 1961-1992
  • Leder Sosialistisk Internasjonales Chile-komite 1975-1990
  • Formann Helsingforskomiteen 1986-1992
  • Leder Internasjonal parlamentarikergruppe til støtte for demokratiet i Chile 1987-1989 (ledet fram til folkeavstemningen i 1988 og valgene i 1989)
  • Medlem Hovedstyret i Europabevegelsen 1989-1992
  • Leder Norsk Folkehjelp 1999-2003
  • Leder Europabevegelsen 1999-2001

Andre administrative verv

  • Formann Internasjonal gruppe som meglet mellom Argentina og Storbritannia etter Falklandskonflikten 1982

Litteratur

Bratteli, Trygve, Reiulf Steen og Ronald Bye: Våre oppgaver i 1970-årene, Oslo 1969
Gerhardsen, Einar, Trygve Bratteli og Reiulf Steen (red.): Olav Brunvand i glede og i strid, Tiden Oslo 1977
Steen, Reiulf: Norsk utenriks- og sikkerhetspolitikk, Tiden Oslo 1979
Nedregaard, Magne (red.): Dynamitt og hestehov. Reiulf Steen 50 år, Tiden Oslo 1983
Steen, Reiulf: Der hjertet banker, Tiden Oslo 1986
Steen, Reiulf: Inés - og det elskede landet, Tiden Oslo 1988
Steen, Reiulf: Maktkamp, Tiden Oslo 1989
Lund, Rolf Lasse: Ideene lever. Reiulf Steen i samtale med Rolf Lasse Lund, Tiden Oslo 1992
Helgesen, Vidar, Jan Tore Sanner og André Støylen (red.): Grenser for politikk: Høyre som grensevakt, Schibsted Oslo 1994
Steen, Reiulf: Beretninger, Tiden Oslo 1998
Steen, Reiulf: Underveis, Tiden Oslo 1999
Steen, Reiulf: Jordskjelv, Tiden Oslo 2000
Steen, Reiulf: Ørnen har landet, Tiden Oslo 2003
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget