Kristiansen, Kåre

Kristiansen, Kåre (1920-2005)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant
for Oslo 1985-1989
Ansiennitet:
13 år, 240 dager

Gå til bildegalleri

Kristiansen, Kåre har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 11.03.1920 i Bergen, Hordaland
  • Død 03.12.2005
  • Sønn av forstander Michael Kristiansen (1886-1982) og forretningsdrivende og husmor Olga Baalerud (1896-1975)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Oslo, 1969 - 1973, KrF.
  • Representant nr 8 for Oslo, 1973 - 1977, KrF.
  • Representant nr 14 for Oslo, 1981 - 1985, KrF.
  • Representant nr 11 for Oslo, 1985 - 1989, KrF.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 01.10.1969-17.03.1971 for Egil Aarvik.
  • Medlem av Regjeringen 08.06.1983-30.09.1985, Eleonore Bjartveit møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1985-09.05.1986, Eleonore Bjartveit møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1985-89

    Visepresident, Odelstinget, 13.05.1986 - 30.09.1989

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Finanskomiteen, 14.10.1969 - 17.03.1971
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 17.03.1971

    1973-77

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Formann, Sosialkomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977

    1981-85

    Formann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 08.06.1983
    Formann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1981 - 08.06.1983
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 08.06.1983

    1985-89

    Varamedlem, Kontrollkomiteen, 15.05.1986 - 30.09.1989
    Medlem, Justiskomiteen, 15.05.1986 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1970 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1969 - 1971

    1973-77

    Delegat, FNs generalforsamling, 1975 -
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 1973 - 1977

    1977-81

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1977 -

    1981-85

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 10.11.1981 - 08.06.1983

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1969-73

    Nestformann gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1969 - 17.03.1971

    1973-77

    Nestformann gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1973 - 30.09.1977

    1981-85

    Formann gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 27.04.1983 - 08.06.1983
    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1981 - 27.04.1983

    1985-89

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 10.05.1986 - 30.09.1989

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Sosialdepartementet, 15.10.1965 - 01.01.1969
    Statsråd, Olje- og energidepartementet, 08.06.1983 - 09.05.1986

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Telegrafistkurs ved Jernbaneskolen 1940-1941
  • Student 1947
  • Forberedende prøver og sosialøkonomisk pensum til det juridiske studium 1948
  • Studerte opplæringsspørsmål og jernbanedrift i Sveits 1954

Yrke

  • Førstelærer ved Jernbaneskolen 1950-1958
  • Trafikkinspektør ved NSB 1958-1962
  • Sjefsinspektør ved NSB 1962-1965
  • Jernbanedirektør ved NSB 1969-1970
  • Driftsdirektør ved NSB 1977-1981

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Pris fra International Coalition for the missing israeli soldiers 1994
  • Pris fra Center for Jewish leadership 1994

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Nesodden formannskap 1951-1955, 1955-1959, 1959-1963, 1963-1967
  • Medlem Nesodden kommunestyre 1967-1971, 1971-1975

Offentlige verv

  • Medlem Styret for A/S Nesodden-Bundefjord D/S 1956-1967
  • Medlem Boligkomiteen av 1962 1962-1964
  • Medlem Styret for Nesodden boligbyggelag 1964-1967
  • Formann Barnevernsutvalget av 1966 1966-1967
  • Formann A/S Nesodden-Bundefjord D/S 1968-1969
  • Medlem Utvalget av 1970 til å utrede statssekretærordningen m.m. 1970
  • Formann Rikshospitalets styre 1970-1975
  • Medlem Ekteskapslovsutvalget 1971-1974
  • Medlem Styret for Stor-Oslo lokaltrafikk A/S 1974-1977
  • Varamedlem Styret for Norges Kommunalbank 1978-1982
  • Medlem Norges Banks direksjon 1980-1983
  • Medlem Nobelkomiteen 1991-1994

Tillitsverv i partier

  • Formann Kristelig Folkepartis Ungdom 1953-1954
  • Medlem Kristelig Folkepartis landsstyre 1953-1954
  • Formann Akershus Kristelig Folkeparti 1957-1960
  • Viseformann Kristelig Folkeparti 1961-1975, formann 1975-1977, 1979-1983
  • Formann Oslo Kristelig Folkeparti 1984-1986
  • Medlem Kristelig Folkepartis sentralstyre til 1983

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Norsk jernbanemisjon 1950-1954
  • Medlem Styret i Norsk Misjonsforbund 1966-1970
  • Formann Med Israel for fred 1991-1992

Litteratur

  • Kristiansen, Kåre Gudbrand: Når sant skal sies: På politikkens hovedspor og sidelinjer gjennom 50 år, Schibsted Oslo 1989
  • Kristiansen, Kåre Gudbrand: Stå på Kåre K., Erindringer 2, Schibsted Oslo 1990
  • Grimsmo, Ivar (red.): Livssyn og Politikk. Festskrift til Kristiansens 75 års dag 11.3.95, Schibsted Oslo 1995