Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Bakke, Hallvard ( 1943- )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Hordaland 1993-1997
Ansiennitet: 20 år, 69 dager

Biografi

Personalia

Født 04.02.1943 i Flesberg, Buskerud
Sønn av vaktmester Bjarne K. Bakke (1909-2004) og renholder Anne Ranvik (1916-2000)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 3 for Bergen, 1969 - 1973, A.
Vararepresentant nr 2 for Hordaland, 1973 - 1977, A.
Representant nr 9 for Hordaland, 1977 - 1981, A.
Representant nr 5 for Hordaland, 1981 - 1985, A.
Representant nr 1 for Hordaland, 1985 - 1989, A.
Representant nr 1 for Hordaland, 1989 - 1993, A.
Representant nr 1 for Hordaland, 1993 - 1997, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 01.10.1977-11.01.1978, Erling Løseth møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 11.01.1978-08.10.1979, Ragnhild Holsen møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 09.05.1986-30.09.1989, Marit Wikholm møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1989-16.10.1989, Marit Wikholm møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

1981-85

Midlertidig president, Odelstinget, 05.11.1984 - 15.12.1984
2. varapresident, Odelstinget, 08.10.1981 - 30.09.1985

1985-89

2. varapresident, Odelstinget, 09.10.1985 - 09.05.1986

Medlemskap i stortingskomiteer

1977-81

Varamedlem, Valgkomiteen, 16.10.1979 - 30.09.1981
Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 16.10.1979 - 30.09.1981

1981-85

Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 12.06.1985 - 30.09.1985
Varamedlem, Kontrollkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
Nestformann, Fullmaktskomiteen, 01.10.1981 - 30.09.1985
Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985

1985-89

Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1985 - 09.05.1986
Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 09.05.1986
Medlem, Kontrollkomiteen, 23.10.1985 - 09.05.1986
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1985 - 09.05.1986
Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 09.05.1986

1989-93

Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 15.09.1992 - 30.09.1993
Varamedlem, Valgkomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993
Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 23.10.1989 - 15.09.1992

1993-97

Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997
Medlem, Utenrikskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i delegasjoner

1981-85

Medlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 06.06.1984 - 30.09.1985
Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1983 -
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 10.11.1981 - 30.09.1985

1985-89

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 08.11.1985 - 09.05.1986

1989-93

Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1989 -

1993-97

Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 25.01.1996 - 30.09.1997
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 16.12.1996 - 30.09.1997
Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 04.11.1993 - 30.09.1997
Medlem, Europautvalget, 06.05.1994 - 30.09.1997

Medlemskap i gruppestyrer

1985-89

Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1985 - 09.05.1986

1989-93

Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 04.09.1992 - 30.09.1993

1993-97

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i regjering

Statsråd, Handels- og skipsfartsdepartementet, 15.01.1976 - 08.10.1979
Statsråd, Kultur- og vitenskapsdepartementet, 09.05.1986 - 16.10.1989

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Utvekslingsstudent (AFS), High School, USA 1960-1961
  • Examen artium 1962
  • Forsvaretse russiskkurs 1963-1964
  • Siviløkonom Norges Handelshøyskole (NHH) 1968

Yrke

  • Informasjonssekretær ved Den Nationale Scene 1968-1969
  • Journalist i Bergens Arbeiderblad 1968-1968
  • Økonomisjef ved Den Nationale Scene 1969-1976
  • Kommentator i Dagsavisen 1998-2005
  • Seniorrådgiver ved Europa-programmet fra 1998 (endret navn til NORISS)
  • Kommentator i Klassekampen og Bergensavisen fra 2005

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bergen bystyre 1967-1971
  • Varamedlem Bergen formannskap 1971-1975, medlem 1975-1976 (kommunalråd 1.1.-15.1.1976)

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Studentsamskipnaden i Bergen 1966-1967, 1971-1972
  • Medlem Skolestyret, Bergen 1968-1971
  • Medlem Kinostyret, Bergen 1968-1971
  • Formann Voksenopplæringsnemnda 1970-1971
  • Medlem Generalplanutvalget 1972-1975
  • Medlem Televerkrådet 1974-1977
  • Medlem Utvalget for tildeling av Statens kunstnerstipend 1974-1976
  • Formann Massemedieutvalget 1979-1983
  • Formann Inntektsutvalget (underutvalg under Hovedkomiteen for reformer i lokalforvaltningen) 1979-1981
  • Leder Dagspresseutvalget 1999-2000
  • Leder Styret i Norsk Rikskringkasting fra 2006
  • Leder Styret for Festspillene i Nord-Norge fra 2012

Tillitsverv i partier

  • Nestformann Buskerud AUF 1961
  • Medlem Styret for Buskerud Arbeiderparti 1962-1963
  • Medlem Styre og arbeidsutvalg i Hordaland Arbeiderparti 1971-1974
  • Formann Hordaland Arbeiderparti 1974-1976, 1981-1984
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1975-1977, 1981-1985

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Hordaland AIK 1972
  • Leder Sosialdemokrater mot EF (SME) 1993-1994

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Norsk Film A/S 1971-1977
  • Formann Styret for Bergens Arbeiderblad A/S 1981-1986
  • Medlem Styret for Dagsavisen 2000-2002
  • Leder Styret for Carte Blanche Dansekompani fra 2000

Litteratur

Bakke, Hallvard: Står NRK-monopolet for fall?, Cappelen Oslo 1981
Bakke, Hallvard: Ut av Europa?, Det Norske Samlaget Oslo 1992
Bakke, Hallvard (red.): Arbeidsløsheten: hvordan redusere den?, Universitetsforlaget Oslo 1992
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget