Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Heiberg, Astrid Nøklebye ( 1936- )

Høyre
Vararepresentant for Oslo 2013-2017
Ansiennitet: 4 år, 0 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 14.04.1936 i Oslo
Datter av teknisk direktør Andreas Nøklebye (1906-1974) og husmor Else Holt (1907-1991)

Stortingsperioder

Representant nr 3 for Oslo, 1985 - 1989, H.
Vararepresentant nr 4 for Oslo, 2013 - 2017, H.

Vararepresentasjoner

Statssekretær01.10.1985-10.10.1985, Sveinung Lunde møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 18.04.1986-09.05.1986, Sveinung Lunde møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1985-89

Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 21.10.1987 - 30.09.1989
Medlem, Finanskomiteen, 15.05.1986 - 21.10.1987
Medlem, Finanskomiteen, 23.10.1985 - 18.04.1986

Medlemskap i delegasjoner

1989-93

Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1989 -

Medlemskap i regjering

Statssekretær, Sosialdepartementet, 14.10.1981 - 10.10.1985
Statsråd, Forbruker- og administrasjonsdepartementet, 18.04.1986 - 09.05.1986
Statssekretær, Helse- og omsorgsdepartementet, 16.10.2013 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student latinlinjen 1954
  • Student reallinjen 1956
  • Cand.med., Oslo 1962
  • Spesialist i psykiatri 1969
  • Dr.med. 1980

Yrke

  • Turnuskandidat Halden sykehus og Vågsøy legedistrikt 1962-1963
  • Assistentlege og reservelege Fredrikstad 1964-1968
  • Reservelege, assisterende overlege, universitetslektor og dosent Universitetets psykiatriske klinikk og institutt, Oslo 1969-1981
  • Professor 1 1985-2006
  • Professor emeritus fra 2006

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Honary doctor, University of Ulanbaataar, Mongolia 1999
  • Honary member of American College of Psychiatry 1999

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oslo bystyre 1991-1995 (Oslo Høyres ordførerkandidat i 1991)

Offentlige verv

  • Medlem Det medisinske fakultets råd og styre 1976-1978
  • Medlem Likestillingsrådet ved Oslo Universitet 1977-1981
  • Medlem råd og arbeidsutvalg for medisin innen NAVF 1979-1981
  • Medlem Styret for Statens institutt for alkoholforskning 1979-1981
  • Medlem Styret for Norsk gerontologisk institutt 1979-1981
  • Varamedlem Styret for arbeidsforskningsinstituttene 1980-1981
  • Medlem Styret for Norges allmennvitenskapelige forskningsråd 1980-1981, varamedlem 1982
  • Medlem Den norske komite for det internasjonale år for funksjonshemmede, 1981 1981-1982
  • Medlem Statssekretærutvalget for gjennomføringen av utbyggingsprogrammet for Nord-Norge 1981-1984
  • Medlem Samordningsutvalget for petroleumsfunn i nord 1982-1984
  • Medlem Europarådets komité som undersøker fangenes soningsforhold (CPT) 1989-1993
  • Medlem Rikshospitalets styre fra 1995
  • Medlem Fellesstyret for Nytt Rikshospital fra 1995
  • Leder Statens seniorråd 2002-2006
  • Medlem Styret i Helse Øst 2003-2006
  • Leder Styret for norsk institutt for kulturminneforskning fra 2003
  • Leder Nidarosdomes restaureringsarbeider fra 2003
  • Leder Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 2004-2008
  • Medlem Uførepensjonsutvalget 2005-2007
  • Nestleder Senter for medisinsk etikk fra 2006
  • Leder Institutt for psykoterapi fra 2007

Tillitsverv i partier

  • Leder Høyrekvinners Landsforbund 1985-1989
  • 1. nestleder Høyre 1990-1991

Tillitsverv i organisasjoner

  • Tillitsverv Norsk Psykiatrisk Forening 1969-1981
  • President Norges Røde Kors 1993-1999, ærespresident 1999
  • President Det Internasjonale Forbundet av Røde Kors- og Røde Halvmåneforeninger 1997-2001

Andre administrative verv

  • Medlem Lisl og Leo Eitingers fond/Universitetet i Oslo's humanitære fond 1990-2007
  • Leder Styret for Tanum Bokhandel 1994-2004

Litteratur

Rosenberg, Brita og Astrid Nøklebye Heiberg: Så mye ensomhet : skjebner, kriser, muligheter, Cappelen Oslo 1991
Larsen, Øivind: Makt og forakt : om holdninger til politikere : festskrift til Astrid Nøklebye Heiberg, Universitetsforlaget Oslo 1996
Levin, Mona: Det dyrebare håpet, Damm Oslo 2001
Heiberg, Astrid Nøklebye: Endring og undring : jakten på alderdommen, Cappelen Oslo 2007
 

Tilhører

Høyre
Oslo

Statssekretær Helse- og omsorgsdepartementet,
16.10.2013 -

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget