Nyborg, Torill Selsvold

Nyborg, Torill Selsvold (1951-)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som vararepresentant for
Hordaland 2017-2021
Ansiennitet:
1 år, 284 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 23.02.1951 i Kvam, Hordaland
  • Datter av elektriker Johannes Selsvold (1914-1997) og husmor/renholder Dorthea Selsvold (1922-1997)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Hordaland, 1997 - 2001, KrF.
  • Vararepresentant nr 4 for Hordaland, 2001 - 2005, KrF.
  • Vararepresentant nr 2 for Hordaland, 2005 - 2009, KrF.
  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 2017 - 2021, KrF.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 01.10.2005-17.10.2005 for Laila Dåvøy.
  • Møtte fast som representant 24.01.2020-30.09.2021 for Knut Arild Hareide.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2017-2021

    Medlem, Arbeids- og sosialkomiteen, 31.01.2020 - 30.09.2021

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2017-2021

    Andre varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.2020 - 30.09.2021

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Ålvik folkeskole 1958-1965
  • Øystese ungdomsskole 1965-1967
  • Øystese gymnas, naturfaglinje 1967-1970
  • Røde Kors sykepleierskole 1970-1973
  • Spansk 1977
  • Pedagogikk mellomfag, Norsk lærerakademi 1979-1982
  • Pedagogikk hovedfag, Norsk lærerakademi 1992-1994
  • Veilederutdanning ved Diakonessehjemmets Høgskole, Bergen 1994-1996

Yrke

  • Menighetssøster Rødtvedt Menighet 1973-1975
  • Nattoversøster Uranienborghjemmet 1975-1977
  • Misjonær i Arequipa, Peru 1977-1982
  • Sykepleier Fjell Aldershjem 1983-1994
  • Høgskolelektor Diakonissehjemmets høgskole 1994-2003 (permisjon fra 2003)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Likestillingspris 1995 (for Fjell kommune)
  • KS's heidersmedalje 2015

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Fjell kommunestyre 1987-1991, medlem 1991-1995

Fylkespolitisk aktivitet

  • Leder fylkesråd, Hordaland 1995-1999
  • Medlem fylkesutvalg, Hordaland 1999-2003
  • Fylkesvaraordfører fylkesting, Hordaland 2001-2003, fylkesordfører 2003-2007, 2007-2011

Offentlige verv

  • Leder Forliksrådet, Fjell 1987-1995
  • Leder Helse- og kulturutvalget, Hordaland 1995-1999
  • Medlem Styret for Vestnorsk Brüsselkontor 2002-2011
  • Leder Vestlandsrådet 2004-2005

Tillitsverv i partier

  • Medlem KrFs landsstyre 1992-1996, 2002-2006
  • Leder KrFs kvinner 1994-1996
  • Medlem KrFs sentralstyre 1994-1996
  • Leder Hordaland KrF 2002-2006

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Assembly of European Regions 2003-2005
  • Styremedlem Strømmestiftelsen, Kristiansand 2011-2015
  • Styreleder Stiftelsen Verdighetsenteret fra 2014

Andre administrative verv

  • Leder Representantskapet for Festspillene i Bergen 2003-2011
  • Medlem Styret for BKK A/S 2004-2016
  • Medlem Styret for Fjellvar A/S 2004-2011
  • Medlem Representantskapet for Modum Bad 2007-2009