Sem-Jacobsen, Åslaug

Sem-Jacobsen, Åslaug (1971-)

Political Party:
Centre Party
Member of Parliament for
Telemark 2017-2021
Member:
The Standing Committee on Family and Cultural Affairs
Seniority:
1 years, 355 days

Go to photo gallery (in Norwegian)

Member of

The Delegation to the Nordic Council

Substitute member
17.10.2017 - 30.09.2019

The Delegation to the Asia-Europe Parliamentary Partnership (ASEP)

Substitute member
26.10.2017 - 30.09.2021

Biography

Parliamentary terms

2017–2021 Member of the Storting for Telemark County

Storting committees

2017–2021

Member, Standing Committee on Family and Cultural Affairs

Parliamentary delegations and positions

2017–2021

Substitute member, Delegation to the Nordic Council
Substitute member, Delegation to the Asia-Europe Parliamentary Partnership (ASEP)