Orten, Helge

Orten, Helge (1966-)

Political Party:
Conservative Party
Member of Parliament for
Møre og Romsdal 2021-2025
Member:
The Standing Committee on Finance and Economic Affairs
Seniority:
8 years, 70 days

Go to photo gallery (in Norwegian)

Member of

The Election Committee

Substitute member
09.10.2021 - 30.09.2025

The Delegation to the Nordic Council

Vice Chair
28.10.2021 - 31.12.2023

Biography

Parliamentary terms

2017–2021 Member of the Storting for Møre and Romsdal County; Conservative Party
2013–2017 Member of the Storting for Møre and Romsdal County; Conservative Party

Storting committees

2017–2021

Chair, Standing Committee on Transport and Communications

2013–2017

 Member, Standing Committee on Transport and Communications

Parliamentary delegations

2013–2017

Substitute Member, Delegation to the Nordic Council

Public appointments

2011–2013 Member, Møre og Romsdal County Council (head of group)
2003–2007, 2007–2011 Mayor, Midsund Municipality
1991–1995, 1999–2003 Member, Midsund Municipal Council

Education and work experience

2008–2013 Oshaug Metall AS, project manager (50 pct. position, 20 pct. from 2011)
1991–2003 Sjøvik AS, financial director
1989–1990 Nils I Bugge accountancy firm
1985–1989 Norwegian School of Economics, business graduate
1983–1985 Granlia upper secondary school