Tetzschner, Michael

Conservative Party
Member of the Storting for Oslo County
First Vice Chair, Standing Committee on Foreign Affairs and Defence

Parliamentary terms

2017–2021 Member of the Storting for Oslo County, Conservative Party
2013–2017 Member of the Storting for Oslo County, Conservative Party
2009–2013 Member of the Storting for Oslo County, Conservative Party

Storting committees

2017–2021

First Vice Chair, Standing Committee on Foreign Affairs and Defence

2013–2017

First Vice Chair, Standing Committee on Scrutiny and Constitutional Affairs

2009–2013

Member, Standing Committee on Local Government and Public Administration

Parliamentary delegations

2017–2021

Chair, Delegation to the Nordic Council
Vice Chair, Delegation to the Interparliamentary conference on EUs Common foreign, security and defence policy

2013–2017

Vice Chair, Delegation to the Nordic Council 13.01.2016 - 30.09.2017
Chair, Delegation to the Nordic Council 01.01.2014 - 31.12.2015

2009–2013

Member, Delegation to the Nordic Council
Delegate, UN General Assembly

Local government

1989–1991 Governing Mayor of Oslo

Political appointments

2006– Chair, Oslo Conservative Party

Education and work experience

Cand. jur. degree
2001–2009 Lawyer
1995–1999 Director, BI Norwegian School of Management
1991–2001 Sifo, Sweden


Last updated: 22.10.2018 12:52