Storehaug, Tore

Storehaug, Tore (1992-)

Political Party:
Christian Democratic Party
Member of Parliament for
Sogn og Fjordane 2017-2021
Member:
The Standing Committee on Energy and the Environment
Member:
The Standing Committee on Finance and Economic Affairs
Seniority:
1 years, 353 days

Go to photo gallery (in Norwegian)

Member of

The Delegation to the Nordic Council

Substitute member
17.10.2017 - 30.09.2019

Christian Democratic Party

First substitute member of the steering committee
29.01.2019 - 30.09.2021

Biography

Parliamentary terms

2017–2021 Member of the Storting for Sogn og Fjordane County, Christian Democratic Party

Storting committees

2017–2021

Member, Standing Committee on Energy and the Environment

Parliamentary delegations

2017–2021

Substitute member, Delegation to the Nordic Council

Education and work experience

Education

2011–2016 University of Oslo, secondary teacher training programme (Lektorprogrammet)
2008–2011 Hafstad Upper Secondary School, specialisation in general studies

Work experience

2015–2017 Political advisor for the Oslo Christian Democratic Party’s City Parliament group
2013–2013 Election campaign secretary, Christian Democratic Youth
2011–2014 Home help and personal assistant (summers and Christmas holidays), Førde municipality