Abrahamsen, Solveig Sundbø

Abrahamsen, Solveig Sundbø (1963-)

Political Party:
Conservative Party
Member of Parliament for
Telemark 2017-2021
Member:
The Standing Committee on Transport and Communications
Seniority:
5 years, 339 days

Go to photo gallery (in Norwegian)

Member of

The Election Committee

Member
07.10.2017 - 30.09.2021

The Delegation to the Nordic Council

Member
17.10.2017 - 30.09.2019

Biography

Parliamentary terms

2017–2021 Member of the Storting for Telemark County, Conservative Party
2013–2017 Substitute member of the Storting for Telemark County, Conservative Party

Storting committees

2017–2021

Member, Standing Committee on Transport and Communications

2013–2017 

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Local government

2007–2011, 2011–2013 Mayor Seljord Municipal
2003–2007 Member, Seljord Municipal Executive Board
1999–2003 Member, Seljord Municipal Council                                                   

County government

2011–2015 Member, County Council, Telemark

Political appointments

2002–2014 Committee member
2000–2002 Chair, Seljord Conservative Party
2000–2002 Committee member, Telemark Conservative Party

Education and work experience

1997–2007 Teacher, Flatdal school, Seljord (appointed head teacher in the autumn term of 2007)
2005 Telemark University College, further education in Norwegian language and literature
1997 Telemark University College, further education, teaching supervisor
1983–1986 Telemark University College, pre-school teacher training