Sjåstad, Runar

Sjåstad, Runar (1968-)

Political Party:
Labour Party
Member of Parliament for
Finnmark 2017-2021
Member:
The Standing Committee on Energy and the Environment
Seniority:
1 years, 342 days

Go to photo gallery (in Norwegian)

Member of

The Storting

Sekretær (missing english)
07.10.2017 - 30.09.2019

The Delegation for Arctic Cooperation

Substitute member
26.10.2017 - 30.09.2021

Biography

Parliamentary terms

2017–2021 Member of the Storting for Finmark County, Labour Party
2013–2017 Substitute Member of the Storting for Finmark County, Labour Party
2009–2013 Substitute Member of the Storting for Finmark County, Labour Party
2001–2005 Substitute Member of the Storting for Finmark County, Labour Party

Membership of the presidium      

2017–2018

Secretary of the Storting

Storting committees

2017–2021

Member, Standing Committee on Energy and the Environment

Parliamentary delegations

2017–2021

Substitute member, Delegation for Arctic Cooperation