Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Stray, Svenn Thorkild ( 1922-2012 )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Østfold 1981-1985
Ansiennitet: 27 år, 263 dager

Stray, Svenn Thorkild har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 11.02.1922 i Arendal, Aust-Agder
Død 20.05.2012
Sønn av tannlege Gudmund Stray (1885-1970) og husmor Anne Johanne Marie Frøstrup (1893-1975)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Kjøpstedene i Østfold og Akershus fylker (Drøbak, Fredrikstad, Halden, Moss, Sarpsborg), 1950 - 1953, H.
Representant nr 8 for Østfold, 1958 - 1961, H.
Representant nr 3 for Østfold, 1961 - 1965, H.
Representant nr 3 for Østfold, 1965 - 1969, H.
Representant nr 3 for Østfold, 1969 - 1973, H.
Representant nr 3 for Østfold, 1973 - 1977, H.
Representant nr 3 for Østfold, 1977 - 1981, H.
Representant nr 2 for Østfold, 1981 - 1985, H.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 22.05.1970-17.03.1971, Carl E. Wang møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 14.10.1981-30.09.1985, Bente Bakke møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

1973-77

Visepresident, Stortinget, 09.10.1973 - 30.09.1977

1977-81

Visepresident, Stortinget, 11.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i stortingskomiteer

1958-61

Sekretær, Sosialkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965
Medlem, Sosialkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

1965-69

Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 24.03.1971 - 30.09.1973
Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 24.03.1971 - 30.09.1973
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 22.05.1970
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 22.05.1970
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 14.10.1969 - 22.05.1970

1973-77

Medlem, Justiskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
Nestformann, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977

1977-81

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 30.09.1981
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
Nestformann, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i delegasjoner

1958-61

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1958 - 01.01.1961

1961-65

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1961 - 01.01.1965

1965-69

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1967 - 01.01.1969
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1965 - 01.01.1969

1969-73

Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1970 -
Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1969 - 01.01.1970
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1969 - 01.01.1973

1973-77

Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1974 - 01.01.1977
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1973 -

1977-81

Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1977 - 01.01.1981

1981-85

Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1983 -
Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1984 -
Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1981 -
Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1982 -

1985-89

Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1985 -

Medlemskap i gruppestyrer

1965-69

Formann gruppestyret, Høyre, 01.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1971 - 30.09.1973
Formann gruppestyret, Høyre, 01.10.1969 - 22.05.1970

1973-77

Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1973 - 30.09.1977

1977-81

Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i regjering

Utenriksminister, Utenriksdepartementet, 22.05.1970 - 17.03.1971
Utenriksminister, Utenriksdepartementet, 14.10.1981 - 09.05.1986

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1941
  • Cand.jur. 1946

Yrke

  • Dommerfullmektig ved Oslo byrett 1947-1948
  • Dommerfullmektig ved Moss sorenskriverembete 1948-1949
  • Overrettssakfører med egen forretning 1950-2007

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltagermedaljen 1945
  • Den Tyske Republikks Fortjenesteorden 1970
  • Den spanske Isabella den Katolskes Orden 1981
  • Den islandske Falkeorden 1981
  • Den østerrikske Fortjenesteorden 1982
  • Kong Olav Vs jubileumsmedalje 1982
  • Den japanske Den Oppgående Sols Orden 1983
  • Den finske Vita Rosen 1983
  • Den franske nasjonale Fortjenesteorden 1984

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Moss formannskap 1955-1959
  • Medlem Moss bystyre 1959-1963, 1963-1967, 1967-1971, 1971-1975, 1975-1979

Offentlige verv

  • Medlem Komiteen for å utrede spørsmålet om et Statens Ungdomsråd 1949
  • Varamedlem Ligningsnemnda, Moss 1956-1967
  • Medlem Husleienemnda, Moss 1956-1959
  • Varamedlem Den sentrale beredskapsnemnd for Regjeringens pressetjeneste i krig 1957-1970
  • Varamedlem Bibliotekstyret, Moss 1959-1967
  • Medlem Krigsskadenemnda, Moss 1960-1991
  • Medlem Styret til å foreslå fordelingen av fangeerstatninger fra Forbundsrepublikken Tyskland av 1960 fra 1960
  • Varamedlem Røykskaderådet 1961-1965, formann 1966-1969
  • Varamedlem Utvalg for samordning av opplysningsvirksomheten om landets forsvar 1963-1969
  • Formann Tjenestetidsutvalget av 1967 1967-1970
  • Formann Valgordningskommisjonen 1968-1970
  • Medlem Rådet for konflikt- og fredsforskning 1968-1970
  • Medlem Forsvarsrådet 1970-1971, 1981-1986
  • Medlem A/S Vinmonopolets styre 1987-1996

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Unge Høyres landsforbund 1946-1954
  • Medlem Høyres sentralstyre 1946-1954, 1958-1981
  • Medlem Høyres landsstyre 1946-1985
  • Medlem Styret for Moss lokallag av Høyre 1949-1955
  • Formann Unge Høyres Landsforbund 1950-1954
  • 1. viseformann Høyre 1962-1970

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Den konservative Studenterforening 1946
  • Formann Det Norske Studentersamfund 1947
  • Formann Folk og Forsvar 1955-1971
  • Formann Styret i Europabevegelsen i Norge 1971-1981, medlem til 1981

Andre administrative verv

  • Varamedlem Representantskapet for A/S Hafslund 1960-1968
  • Medlem Styret for A/S Hafslund 1968-1981
  • Medlem Styret for SIM A/S 1977-1994
  • Formann Styret for Sparebanken Moss Hobøl 1989-1990

Litteratur

Stray, Svenn Thorkild: Aktuell samfunnslære, Oslo 1967
Stray, Svenn Thorkild: Norsk utenriks- og sikkerhetspolitikk, Oslo 1981
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget