Frølich, Peter

Frølich, Peter (1987-)

Parti:
Høyre
Representant for
Hordaland 2017-2021
Andre nestleder
Justiskomiteen
Ansiennitet:
5 år, 24 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 17.09.1987 i Bergen, Hordaland
  • Sønn av advokat Peter Frølich (1956-) og lege Karin Wold Frølich (1961-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 6 for Hordaland, 2013 - 2017, H.
  • Representant nr 6 for Hordaland, 2017 - 2021, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2013-2017

    Medlem, Justiskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Varamedlem, Valgkomiteen, 07.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Justiskomiteen, 12.10.2017 - 17.10.2017
    Andre nestleder, Justiskomiteen, 17.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i delegasjoner

  • 2013-2017

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 19.01.2017 - 30.09.2017

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Bønes skole 1994-2000
  • Storetveit ungdomsskole 2000-2003
  • Bergen Handelsgymnasium 2003-2006 (økonomisk administrativ linje)
  • Førstegangstjeneste Forsvarets militærpolitiskole 2006-2007
  • Master i rettsvitenskap, Universitetet i Bergen 2007-2012

Yrke

  • Sjåfør, Baker Brun 2007-2008 (deltid under studier)
  • Militærpolitisoldat, Innsatsstyrke Bjørn West 2007-2012 (deltid under studier)
  • Vekter, G4S 2008-2009 (deltid under studier)
  • Arbeidsgruppeleder, Det juridiske fakultet, Universitetet i Bergen 2009-2010
  • Advokatfullmektig, Kluge Advokatfirma fra 2013

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Hærens vernedyktighetsmedalje 2007

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bergen bystyre 2011-2015

Offentlige verv

  • Varamedlem Stiftelsen BiT Teatergarasjen 2011-2013
  • Varamedlem Styret i Bergen Hjemmetjenester KF 2011-2013
  • Varamedlem Styret i Bergen kommunes fond til kunstnerisk utsmykning av byen 2011-2013

Tillitsverv i partier

  • Nestleder Hordaland Unge Høyre 2008-2010
  • Valgkamprådgiver Hordaland Høyre 2009-2009, Leder 2016-2018
  • Leder Bergen Unge Høyre 2010-2012
  • Fraksjonsleder Bergen Høyres bystyregruppe 2011-2013
  • Sentralstyremedlem Unge Høyre 2012-2014

Tillitsverv i organisasjoner

  • Varamedlem Kommunenes Sentralforbunds fylkesmøter 2011-2013 (Hordaland)

Litteratur

  • Peter Christian Frølich og Hans Kjellby: Innføring og oppgavesamling i kontraktsrett, Universitetsforslaget Oslo 2016