Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Nordli, Odvar ( 1927- )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Hedmark 1981-1985
Ansiennitet: 24 år, 73 dager

Biografi

Personalia

Født 03.11.1927 i Stange, Hedmark
Sønn av linjehåndverker ved NSB Eugen Nordli (1905-1991) og hjemmearbeidende Marie Jørgensen (1905-1984)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 6 for Hedmark, 1954 - 1957, A.
Vararepresentant nr 2 for Hedmark, 1958 - 1961, A.
Representant nr 7 for Hedmark, 1961 - 1965, A.
Representant nr 5 for Hedmark, 1965 - 1969, A.
Representant nr 1 for Hedmark, 1969 - 1973, A.
Representant nr 1 for Hedmark, 1973 - 1977, A.
Representant nr 1 for Hedmark, 1977 - 1981, A.
Representant nr 1 for Hedmark, 1981 - 1985, A.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 17.03.1971-18.10.1972, Aage William Søgaard møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 15.01.1976-30.09.1977, Sigbjørn Johnsen møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1977-04.02.1981, Odd Torgeir Rusten møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

1981-85

Midlertidig president, Stortinget, 02.02.1983 - 13.06.1983
Visepresident, Stortinget, 08.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i stortingskomiteer

1961-65

Medlem, Kommunalkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

1965-69

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
Nestformann, Kommunalkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Medlem, Samferdselskomiteen, 19.10.1972 - 30.09.1973
Formann, Sosialkomiteen, 14.10.1969 - 17.03.1971
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 17.03.1971

1973-77

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 15.01.1976
Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 18.10.1973 - 15.01.1976
Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 15.01.1976

1977-81

Medlem, Landbrukskomiteen, 10.02.1981 - 30.09.1981
Medlem, Valgkomiteen, 10.02.1981 - 30.09.1981

1981-85

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985
Medlem, Forsvarskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
Nestformann, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

1961-65

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1962 -

1969-73

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1969 - 01.01.1971

1973-77

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1973 - 01.01.1975

1981-85

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1983 - 30.09.1985

Medlemskap i gruppestyrer

1965-69

Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1969 - 17.03.1971

1973-77

Formann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 16.10.1973 - 15.01.1976

1981-85

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i regjering

Statsråd, Kommunal- og arbeidsdepartementet, 17.03.1971 - 18.10.1972
Statsminister, Statsministerens kontor, 15.01.1976 - 04.02.1981

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realskoleeksamen 1945
  • Handelsgymnas 1947
  • Student 1951

Yrke

  • Assistent ved Bærum kommunerevisjon 1948-1949
  • Fullmektig i Hedmark fylkesrevisjon 1949-1957
  • Distriktsrevisor i Vang og Løten 1957-1961
  • Fylkesmann i Hedmark 1985-1993
  • Pensjonist fra 1993

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommandør av St. Olavs Orden 1994 (for samfunnsnyttig virke)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varaordfører Stange kommunestyre 1951-1955, 1955-1959, 1959-1963

Offentlige verv

  • Formann Forsvarskommisjonen av 1974 1974-1975
  • Formann Innlandsutvalget 1981-1983
  • Medlem Kontrollkommisjonen for Redd Barna 1983-1984
  • Medlem Styret for Norges Kommunalbank 1983-1987, leder 1987-1999
  • Medlem Nobelkomiteen 1984-1996
  • Medlem Styret for Nobelstiftelsen 1986-1991
  • Medlem Opptaksrådet for Krigsskolen

Tillitsverv i partier

  • Formann Hedmark AUF 1951-1961
  • Varamedlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1956-1963
  • Varamedlem Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1965-1975, medlem 1975-1983
  • Formann Hedmark Arbeiderparti 1968-1971

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Ungdomsutvalget i Hedmark faglige samorganisasjon 1958-1959
  • Formann LO/DNAs skattekomité 1967-1969
  • Formann Det norske hageselskap og i De nordiske Hageselskaper 1982-1986

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Munch-konsernet, Bergen 1973-1975

Litteratur

Bidrag i flere bøker
Didriksen, Jan og Odvar Nordli: "Mål og virkemidler i industripolitikken." I Industriforum, Oslo 1976
Olsen, Bjørn Gunnar: Jens Bjørneboe, Liv Ullmann og 16 andre intervjuet, Oslo 1976
Nordli, Odvar: Tale ved 50-års jubileet for Hedemarkslaget i Oslo 16. oktober 1977, Oslo 1977
Nordli, Odvar: Aktuelle utenriks- og sikkerhetspolitiske spørsmål, Oslo 1978
Didriksen, Jan og Odvar Nordli: "Industriutvikling og investering." I Industriforum, Oslo 1978
Nordli, Odvar: Norges Europapolitikk, Oslo 1979
Nordli, Odvar: Nyttårstale 1. januar 1981, Oslo 1981
Nordli, Odvar: "Norges situasjon er vesentlig endret, det må i dag være utgangspunktet for vår holdning til EF." Europabevegelsen i Norge, Skriftserie, 13, Oslo 1983
Nordli, Odvar: Langs veg og sti, Gyldendal Oslo 1984
Nordli, Odvar: Min vei, Tiden Oslo 1985
Nordli, Odvar: Morgenlandet, Damm 1991
Nordli, Odvar: Vi så kornmoglansen, Tiden 1994
Nordli, Odvar: "Kårteigen", fast spalte i Hamar Arbeiderblad
Nordli, Odvar: Storting og småting, Tiden Oslo 1996
Nordli, Odvar: Skråblikk fra godstolen, Trysil-forlaget Trysil 2006
Nordli, Odvar og Kåre Willoch: Alvorlig talt: samtaler om politikk, Aschehoug Oslo 2008
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget