Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Langslet, Lars Roar ( 1936- )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Oslo 1985-1989
Ansiennitet: 20 år, 0 dager

Biografi

Personalia

Født 05.03.1936 i Nes, Buskerud
Sønn av forretningsfører Knut Langslet (1887-1976) og sykepleierske Alma Helene Fagerli (1897-1973)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 7 for Oslo, 1961 - 1965, H.
Representant nr 13 for Oslo, 1969 - 1973, H.
Representant nr 12 for Oslo, 1973 - 1977, H.
Representant nr 9 for Oslo, 1977 - 1981, H.
Representant nr 7 for Oslo, 1981 - 1985, H.
Representant nr 7 for Oslo, 1985 - 1989, H.

Vararepresentasjoner

Medlem av Regjeringen 14.10.1981-16.09.1983, Børre Rognlien møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 16.09.1983-30.09.1985, Sveinung Lunde møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1985-04.10.1985, Hans Henrik Ramm møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 04.10.1985-10.10.1985, Hallfrid Nybø møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 10.10.1985-18.04.1986, Sveinung Lunde møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 18.04.1986-09.05.1986, Hallfrid Nybø møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1969-73

Nestformann, Kirke- og undervisningskomiteen, 13.10.1970 - 30.09.1973
Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 14.10.1969 - 13.10.1970

1973-77

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
Formann, Kirke- og undervisningskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

1977-81

Sekretær, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 13.10.1980 - 30.09.1981
Sekretær, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1980 - 30.09.1981
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 13.10.1980
Formann, Kirke- og undervisningskomiteen, 18.10.1977 - 13.10.1980

1985-89

Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 21.10.1987 - 30.09.1989
Medlem, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 15.05.1986 - 21.10.1987

Medlemskap i delegasjoner

1973-77

Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1975 -

1977-81

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 01.01.1977 - 01.01.1981

1985-89

Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1988 -

Medlemskap i regjering

Statsråd, Kirke- og undervisningsdepartementet, 14.10.1981 - 01.01.1982
Statsråd, Kultur- og vitenskapsdepartementet, 01.01.1982 - 09.05.1986

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1953
  • Studieopphold i Paris 1956
  • Russisk-kurs ved H. M. Kongens Garde 1958-1959
  • Studieopphold i München 1961
  • Magister og cand.philol. i idehistorie 1962
  • Harvard International Seminar 1963

Yrke

  • Redaktør av Minerva 1955
  • Redaktør av Minervas Kvartalsskrift 1957-1968
  • Redaksjonssekretær i Frisprog 1962-1964
  • Forskningsstipendiat NAVF 1964-1968
  • Amanuensis i idehistorie ved Universitetet i Oslo 1969-1989
  • Vitenskapelig assistent 1969
  • Kulturdirektør i Oslo 1989-1990
  • Spesialmedarbeider i Aftenposten 1990-1997
  • Redaktør for Ordet 1997-1999
  • Statsstipendiat 1997

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Norsk Lytterforenings ærespris 1977
  • Kommandør med stjerne av H. C. Gregor den Stores Orden 1980
  • Fritt Ords honnørpris 1984
  • Kommandør av Ordre des Arts et des Lettres 1986
  • Kommandør med stjerne av Den luxembourgske Adolphe de Nassau-orden 1990
  • Norsk Språkråds språkpris 1992
  • Kommandør av Den islandske Falks orden 1993
  • Det treschowske legats pris med stjerne 1994 (for arbeidet med å utvikle kulturforbindelsene mellom Danmark og Norge)
  • Kommandør av St. Olavs Orden 1996
  • Kommandør av Dannebrogsordenen 1996 (for innsats til beste for de dansk-norske kulturforbindelser)
  • Carl Hammerichs minnelegats pris 2001
  • Radioens ærespris 2003
  • Karen Blixen-medaljen 2007 (Det danske Akademi)

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Videreutdanningskomiteen av 1965 fra 1965
  • Varamedlem Norsk Kulturråd 1965-1973
  • Medlem Journalistutdanningskomiteen av 1966 1966-1967
  • Medlem Kringkastingsrådet 1970-1974
  • Varamedlem Norsk Språkråd 1972-1976
  • Varamedlem Likestillingsrådet 1972-1973
  • Varamedlem Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1980-1981
  • Medlem Komiteen for Akershus slott og festningsområde 1989-1990
  • Medlem Nordisk arbeidsgruppe for språkforståelse i Norden 1995-1996
  • Leder Nasjonalkomiteen for Ibsen-satsingen 1997-2007
  • Leder Styret for Eidsvoll 1814 1999-2006

Tillitsverv i partier

  • Medlem Høyres programkomité 1959-1967, 1972-1973
  • Formann Høyres universitets- og høyskolekomité fra 1964
  • Medlem Høyres kulturkomité fra 1967
  • Medlem Høyres utdannelseskomité fra 1967
  • Medlem Høyres sentralstyre 1970-1985
  • Formann Høyres forskningspolitiske utvalg fra 1972
  • Formann Høyres Kringkastingsutvalg fra 1978

Tillitsverv i organisasjoner

  • Viseformann Det Norske Studentersamfund 1957, formann 1960
  • Formann Den konservative Studenterforening 1958
  • Formann Jubileumskomiteen ved Studentersamfundets 150-års jubileum 1963
  • Viseformann Den norske PEN-klubb 1968-1969
  • Formann Nasjonalkomiteen for europeisk kulturelt samarbeid 1971-1972
  • Guvernør Fondation Européenne de la Culture 1972-1993
  • Medlem Faglitterær Forfatterforening fra 1987
  • Medlem Lillehammer OLs kulturutvalg fra 1989
  • Æresmedlem Riksmålsforbundet fra 2000

Andre administrative verv

  • Medlem Det norske Akademi for Sprog og Litteratur fra 1965, sekretær 1973-1981, preses fra 1995
  • Formann Programkomiten for Pave Johannes Paul IIs besøk i Oslo 1987-1989
  • Medlem Styret for Anders Jahres Humanitære Stiftelse 1987-2007
  • Formann Prisutvalget for Anders Jahres kulturpris 1990-2007
  • Formann Styret for C. J. Hambros fond 1990-2006
  • Formann Styret for Aase Byes legat fra 1991

Litteratur

Langslet, Lars Roar: Konservatismen og ungdommen: et studieskrift, Reistad 1956
Hanssen, Kjell og Kaare Lervik (red.): Åndsmenneskets forsvar: festskrift til Lars Roar Langslet på 21 årsdagen 5. mars 1957, Oslo 1957
Langslet, Lars Roar: Arv og utsyn: essays, Tanum Oslo 1962
Hanssen-Bauer, Svein, Albert Raulin og Lars Roar Langslet: Menneske og samfunn i europeisk tenkning, Oslo 1963
Langslet, Lars Roar: Den nye Karl Marx og menneskets "fremmedgjørelse", Idé og tanke Oslo 1963
Langslet, Lars Roar: Konservatismen fra Hume til i dag, Dreyer Oslo 1965
Langslet, Lars Roar: Kirken i dialog. Mellom konfesjonene - med verdensreligionene - med ateismen - med marxismen, Oslo 1968
Langslet, Lars Roar: Enhet og mangfold. Pluralismen og veien mot et verdenssamfunn, Oslo 1969
Langslet, Lars Roar: Forandre for å bevare, Oslo 1969
Langslet, Lars Roar: Norsk kulturliv og europeisk fellesskap, Oslo 1970
Langslet, Lars Roar: Fra sidelinjen, Oslo 1974
Langslet, Lars Roar: Frihet og orden. 11 essays om konservatisme, Oslo 1974
Langslet, Lars Roar: Konservatismens historie, Oslo 1975
Langslet, Lars Roar: Uro i skolen, Oslo 1977
Langslet, Lars Roar: Nedrustnings- og avspenningspolitikk 1981
Langslet, Lars Roar: Kulturpolitiske retningslinjer, Oslo 1982
Langslet, Lars Roar: Norwegian cultural policy - challenges and perspectives for the 1980's, Oslo 1983
Langslet, Lars Roar: Om alle Land laa øde. Petter Dass. Vår store salmedikter, Oslo 1984
Heyerdahl, Nils, Kjell Arild Pollestad og Thomas Thiis-Evensen: Den innerste eske: festskrift til Lars Roar Langslet på 50-års dagen, Oslo 1986
Langslet, Lars Roar: Keiseren og eplekvistene, Cappelen Oslo 1987
Langslet, Lars Roar: Mennesker og milepæler, Cappelen Oslo 1988
Claudel, Paul: Byttehandelen, Oslo 1989
Langslet, Lars Roar: John Lyng. Samarbeidets arkitekt, Cappelen Oslo 1989
Langslet, Lars Roar: Kong Olav V av Norge. Monarkiet i en brytningstid, Cappelen Oslo 1992
Langslet, Lars Roar og Geir Flikke (red.): Claes Gill - i skiftende perspektiv, Cappelen Oslo 1992
Langslet, Lars Roar og Jon H. Rydne (red.): Villmann, vismann og veiviser: en essaysamling om A. O. Vinje, Cappelen Oslo 1993
John W. Gran, Erik Gunnes og Lars Roar Langslet (red.): Den Katolske kirke i Norge: fra kristningen til idag, Aschehoug Oslo 1993
Langslet, Lars Roar og Hilde Sejersted (red.): Det Milde islett: om dansk-norsk kulturelt samliv, Aschehoug Oslo 1994
Langslet, Lars Roar: Henrik Ibsen og Edvard Munch - 2 genier møtes, Cappelen 1994
Langslet, Lars Roar: Fra innsiden. Glimt fra et halvt liv i politikken, Cappelen 1994
Langslet, Lars Roar: Ibsen - Norge store dramatiker, Aventura Oslo 1995
Langslet, Lars Roar: Rev eller Pinnsvin? Tre essays om Hamsun, Cappelen Oslo 1995
Langslet, Lars Roar: Olav den Hellige, Gyldendal Oslo 1995
Langslet, Lars Roar: Knut Hamsun - det skiftende spillets dikter, Aventura Oslo 1996
Harald 5, konge av Norge og Lars Roar Langslet: Kongen taler : utvalg, innledning og intervju med kong Harald, Cappelen Oslo 1996
Langslet, Lars Roar: Christian IV - Konge av Danmark og Norge, Cappelen Oslo 1997
Langslet, Lars Roar: Christian Frederik : konge av Norge (1814), konge av Danmark (1839-48), bind 1 og 2, Cappelen Oslo
Langslet, Lars Roar: I kamp for norsk kultur: riksmålsbevegelsens historie gjennom 100 år, Riksmålsforbundet Oslo 1999
Langslet, Lars Roar: Den store ensomme - biografi om Ludvig Holberg, Press Oslo 2001
Langslet, Lars Roar: Våre konger, Cappelen Oslo 2002
Langslet, Lars Roar: Sønnen - biografi om Sigurd Ibsen, Cappelen Oslo 2004
Langslet, Lars Roar: Når fuglen letter. Skisser om kunst og kunstnere, Cappelen Oslo 2006
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget