Cappelen, Andreas Zeier

Cappelen, Andreas Zeier (1915-2008)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant
for Rogaland 1961-1965

Gå til bildegalleri

Cappelen, Andreas Zeier har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 31.01.1915 i Vang, Hedmark
  • Død 02.09.2008
  • Sønn av overrettssakfører Hans Blom Cappelen (1879-1965) og husmor Erna Margrete Zeier (1879-1967)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 1961 - 1965, A.

Medlemskap i delegasjoner

  • 1969-73

    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1972 -
    Regjeringsrepresentant, FNs generalforsamling, 1971 -

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Kommunal- og arbeidsdepartementet, 01.09.1958 - 04.02.1963
    Statsråd, Finansdepartementet, 04.02.1963 - 28.08.1963
    Statsråd, Finansdepartementet, 25.09.1963 - 12.10.1965
    Utenriksminister, Utenriksdepartementet, 17.03.1971 - 18.10.1972
    Statsråd, Justis- og politidepartementet, 08.10.1979 - 03.10.1980

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1933
  • Cand.jur. 1939

Yrke

  • Ekstrabetjent Eidsivating lagdømme 1939-1940
  • Advokatfullmektig Stavanger 1941-1945
  • Konstituert statsadvokat i landssviksaker i Rogaland 1945-1947
  • Kommuneadvokat og lønnssjef Stavanger kommune 1947-1957
  • Høyesterettsadvokat 1952
  • Finansrådmann Stavanger kommune 1957-1958, 1966-1967
  • Byrettsdommer i Stavanger 1967-1969
  • Byrettsjustitiarius i Stavanger 1969-1981

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Stavanger bystyre 1945-1947, varaordfører 1953-1953, medlem 1956-1957, 1967-1971, 1983-1987
  • Medlem Stavanger formannskap 1951-1952, 1954-1955, 1955-1956

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Rogaland 1966-1967, 1967-1969

Offentlige verv

  • Medlem Bygningsrådet, Stavanger 1961-1971, 1984-1987
  • Medlem Utvalget til å utrede lovregler om suspensjon, forflytning m m av embetsmenn 1966-1971
  • Medlem Representantskapet for Norges Bank 1966-1971
  • Medlem Utvalget til å gjennomgå lovgivningen om pengevesenet og Norges Bank 1968-1983
  • Medlem Direksjonen for Norges Bank 1971-1977
  • Formann Komiteen til å utrede spørsmålet om demokratisering av forretningsbankene 1975-1976
  • Nestformann Representantskapet for Den norske Creditbank 1978-1982 (valgt av Stortinget)

Tillitsverv i partier

  • Formann Rogaland Arbeiderparti 1956-1957
  • Formann Stavanger Sosialistlag 1971-1973
  • Medlem Representantskapet Rogaland Arbeiderparti