
Fra venstre: Rune Bakervik, Tor Mikkel Wara, Sverre Myrli, Betty McCollum, Sylvi Listhaug, Rick Larsen og Trond Helleland. Foto: Stortinget.
Stortingets NATO PA-delegasjon deltok på Parliamentary Transatlantic Forum i Washington D.C.
Stortingets delegasjon til NATOs parlamentarikerforsamling (NATO PA) deltok på den årlige Parliamentary Transatlantic Forum i Kongressen i Washington D.C. 8.–10. desember.
Forumet samler parlamentarikere fra alliansens medlemsland til samtaler med amerikanske politikere, embetsmenn og eksperter om sentrale sikkerhets- og forsvarspolitiske spørsmål. Fra Stortingets deltok delegasjonsleder Sverre Myrli (A), Sylvi Listhaug (Frp), Trond Helleland (H), Tor Mikkel Wara (Frp) og Rune Bakervik (A).
Blant hovedtemaene i årets program var Russlands krig mot Ukraina, forsvarsinnovasjon og fremtidens krigføring, styrking av den transatlantiske forsvarsindustrien, energisikkerhet og strategisk konkurranse, og NATOs rolle i Stillehavsregionen.
Forumet inkluderte også diskusjoner om investeringer og byrdefordeling i alliansen, og regionale utfordringer i NATOs sørlige nabolag. Den nye amerikanske nasjonale sikkerhetsstrategien, som har vakt oppsikt i Europa, var også et gjennomgående tema i samtalene.
– Det var svært nyttig å møte amerikanske politikere fra begge partier for å få innblikk i hva de tenker om NATO og det transatlantiske samarbeidet. Dette samarbeidet står heldigvis sterkt i Kongressen. Budskapet var klart fra representanter for begge partiene: Det viktigste er hva som blir gjort, og ikke hva som blir sagt fra Det hvite hus, sier Sylvi Listhaug.
Møtet i NATO PA var Listhaugs første, etter at hun kom inn i Stortingets delegasjon etter valget tidligere i høst.
I tillegg til det ordinære programmet, hadde delegasjonen et møte med tre medlemmer av Kongressens vennskapsgruppe for Norge – republikaneren Julie Fedorchak og demokratene Rick Larsen og Betty McCollum. Delegasjonen deltok også på en arbeidsmiddag hos ambassadør Anniken Huitfeldt, der aktuelle temaer som det bilaterale forholdet mellom Norge og USA, Ukraina og NATO ble diskutert.
– NATO er en allianse der medlemmene kollektivt stiller opp for hverandre. I urolige tider må Forsvaret styrkes og dette har alle NATO-land ansvar for. Derfor må forsvarsbevilgningene økes, noe vi er godt i gang med i Norge. USA og Norge er nå de to NATO-landene som bruker mest på forsvar per innbygger. Slikt blir lagt merke til, sier delegasjonsleder Sverre Myrli.
Parliamentary Transatlantic Forum ble etablert i 2001 for å styrke dialogen mellom Nord-Amerika og Europa og redusere forskjeller i sikkerhetspolitisk tenkning. Forumet arrangeres årlig i Washington D.C. i samarbeid med amerikanske institusjoner og tenketanker.