Jegstad, Nils Aage

Jegstad, Nils Aage (1950-)

Parti:
Høyre
Representant for
Akershus 2017-2021
Medlem:
Transport- og kommunikasjonskomiteen
Ansiennitet:
4 år, 73 dagar

Gå til biletgalleri

Tilhøyrer

Transport- og kommunikasjonskomiteen

Medlem
12.10.2017 - 30.09.2021

Stortingets delegasjon til Nordisk råd

Medlem
17.10.2017 - 30.09.2018

Høyre

Andre vara innpisker
04.10.2017 - 30.09.2021

Biografi

Personalia

  • Fødd 12.12.1950
  • Son av Banksjef og gårdbruker Nils Jegstad (1907-1975) og Husmor Kari Margrethe Aasheim (1921-1998)

Stortingsperiodar

  • Vararepresentant nr 5 for Akershus, 2005 - 2009, H.
  • Representant nr 15 for Akershus, 2013 - 2017, H.
  • Representant nr 6 for Akershus, 2017 - 2021, H.

Medlemskap i stortingskomitear

  • 2013-2017

    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 12.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i delegasjonar

  • 2017-2021

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 17.10.2017 - 30.09.2018

Medlemskap i gruppestyre

  • 2017-2021

    Andre vara innpisker, Høyre, 04.10.2017 - 30.09.2021

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Vestby barneskole 1957-1964
  • Ski interkommunale høyere allmennskole, realskoleeksamen 1964-1967
  • Ski gymnas, reallinjen 1967-1970
  • Tomb Jordbruksskole 1970-1971
  • Norges landbrukshøgskole 1971-1974 (landbruksøkonomi)

Yrke

  • Gårdsarbeider 1970-1974 (arbeid på farsgården)
  • Forpakter 1975-1976 (forpakter av farsgården)
  • Gårdbruker 1976-2012

Medaljar og utmerkingar m.m.

  • Æresmedlem i Vestby Høyre 1999
  • Akershus Høyres Aktivitetspris 2006

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Vestby kommunestyre 1976-1979, ordfører 1988-1991, 1991-1995, 1995-1999
  • Medlem Vestby formannskap 1980-1983

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Akershus 1991-1995, medlem 1995-1999, fylkesordfører 2007-2011, 2011-2013
  • Medlem fylkesutvalg, Akershus 1999-2003, 2003-2007

Offentlege verv

  • Medlem Miljøvernutvalget, Vestby 1976-1980
  • Medlem Landbruksnemnda, Vestby 1976-1983
  • Medlem Prestegårdstilsynet, Vestby 1984-1987
  • Medlem Styret for Movar 1989-1999
  • Medlem Follorådet 1990-1999
  • Medlem Kirkelig Fellesråd, Vestby 1991-1999 (kommunal representant)
  • Medlem Styret for Samarbeidsutvalget for Oslo-Gøteborg 2003-2013
  • Medlem Styret for Østlandssamarbeidet 2003-2011, nestleder 2011-2013
  • Medlem Styret for Kommunenes Sentralforbund, Akershus 2007-2013
  • Medlem Styret for Oslopakke 3 2007-2013 (som fylkesordfører)
  • Medlem Fylkesordførerkollegiet 2007-2011, nestleder 2011-2013
  • Varamedlem Europautvalget i Kommunenes Sentralforbund 2007-2013
  • Medlem Styret for Den Scandinaviska Arena 2007-2013
  • Medlem Styret for Kunnskapsbyen Lillestrøm 2008-2013
  • Medlem Styret for plansamarbeidet i Oslo og Akershus 2010-2013 (som fylkesordfører)

Tillitsverv i parti

  • Medlem Ås og Vestby Unge Høyre 1965-1979
  • Medlem Ås Konservative Studentforum 1971-1974 (Norges landbrukshøgskole)
  • Medlem Vestby Høyre 1975-1980, leder 1999-2002
  • Leder Akershus Høyre 2002-2008
  • Medlem Høyres sentralstyre 2002-2008