Kolberg, Martin

Kolberg, Martin (1949-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Representant for
Buskerud 2017-2021
Medlem
Utenriks- og forsvarskomiteen
Ansiennitet:
10 år, 49 dagar

Gå til biletgalleri

Biografi

Personalia

  • Fødd 24.02.1949 i Drammen, Buskerud
  • Son av jernbaneansatt Kjell O. J. Kolberg (1921-) og husmor Ruth Utengen (1921-2006)

Stortingsperiodar

  • Vararepresentant nr 2 for Buskerud, 1977 - 1981, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Buskerud, 2001 - 2005, A.
  • Representant nr 1 for Buskerud, 2009 - 2013, A.
  • Representant nr 1 for Buskerud, 2013 - 2017, A.
  • Representant nr 1 for Buskerud, 2017 - 2021, A.

Vararepresentasjonar

  • Møtte fast som representant 01.10.2001-19.10.2001 for Thorbjørn Jagland.

Medlemskap i stortingskomitear

  • 2009-2013

    Andre nestleder, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 17.10.2013 - 22.10.2013
    Leder, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 22.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 12.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 12.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i spesialkomitear, interne styre og utval, m.m.

  • 2009-2013

    Medlem, Den særskilte komité til å behandle redegjørelse fra justisministeren og forsvarsministeren i Stortingets møte 10. november 2011 om angrepene 22. juli, 17.11.2011 - 08.03.2012

Medlemskap i delegasjonar

  • 2009-2013

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 22.10.2009 - 30.09.2013

    2017-2021

    Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 12.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 17.10.2017 - 19.10.2017
    Nestleder, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 19.10.2017 - 30.09.2019
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til konferansen for overvåking av EUs utenriks-, sikkerhets- og forsvarspolitikk, 24.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i gruppestyre

  • 2009-2013

    Nestleder gruppestyret, Arbeiderpartiet, 08.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Statsministerens kontor, 13.07.1995 - 25.10.1996
    Statssekretær, Forsvarsdepartementet, 01.11.1996 - 17.10.1997

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Yrkesskole, elektro
  • Teknisk forkurs
  • Oslo tekniske høyskole, elektro (avbrutt)

Yrke

  • Hjelpearbeider, Romika skofabrikk
  • Postbud
  • Hjelpearbeider, Mekanisk industri
  • Lab.ass., Norsk Kabelfabrikk

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Lier kommunestyre 1971-1975, 1975-1979

Offentlege verv

  • Medlem Bygningsrådet, Lier 1971-1980
  • Medlem Valglovutvalget frå 1997
  • Medlem Utvalg for å vurdere finansieringen av de politiske partier og folkevalgte gruppers virksomhet, og vurdere konkrete forslag til endringer i lov av 22. mai 1998 nr. 30 om offentliggjøring av politiske partiers inntekter frå 2003
  • Medlem Barnevernsnemnda, Lier

Tillitsverv i parti

  • Organisasjonssekretær DNA 1973-1977, 1981-1986, kontorsjef 1986-1992, partisekretær 2001-2009
  • Sekretær AUF 1977-1981

Tillitsverv i organisasjonar

  • Varamedlem Brukerrådet for representantordninger 2017