Orten, Helge

Orten, Helge (1966-)

Parti:
Høyre
Representant for
Møre og Romsdal 2017-2021
Leder:
Transport- og kommunikasjonskomiteen
Ansiennitet:
4 år, 73 dagar

Gå til biletgalleri

Biografi

Personalia

  • Fødd 25.10.1966 i Midsund, Møre og Romsdal
  • Son av arbeidsformann Paul Norvald Orten (1936-) og hjemmehjelp Klara Sætervik (1942-)

Stortingsperiodar

  • Representant nr 1 for Møre og Romsdal, 2013 - 2017, H.
  • Representant nr 1 for Møre og Romsdal, 2017 - 2021, H.

Medlemskap i stortingskomitear

  • 2013-2017

    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 12.10.2017 - 18.10.2017
    Leder, Transport- og kommunikasjonskomiteen, 18.10.2017 - 30.09.2021

Medlemskap i delegasjonar

  • 2013-2017

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 24.10.2013 - 30.09.2017

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Midsund barne- og ungdomsskole 1974-1983
  • Granlia videregående skole 1983-1985
  • Norges Handelshøyskole, siviløkonom 1985-1989

Yrke

  • Nils I Bugge, revisjonskontor 1989-1990
  • Sjøvik AS, økonomisjef 1991-2003
  • Oshaug Metall AS, prosjektleder 2008-2013 (50 prosent stilling, 20 prosent fra 2011)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Midsund kommunestyre 1991-1995, 1999-2003, ordfører 2003-2007, 2007-2011

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Møre og Romsdal 2011-2013 (gruppeleder)

Tillitsverv i parti

  • Medlem Høyres sentralstyre 2010-2014
  • Fylkesleder Møre og Romsdal Høyre 2010-2014
  • Medlem Høyres programkomité 2011-2013

Andre administrative verv

  • Medlem styret for Oshaug Metall AS frå 2009
  • Medlem styret for Grand Fiære Utvikling AS frå 2010
  • Leder styret for ByggKompetanse AS frå 2012
  • Medlem styret for Krebbevik AS frå 2013
  • Leder styret for Orten Invest AS frå 2013