Artikkel 47 i samarbeidsavtalen av 23. mars 1962
mellom Danmark, Finland, Island, Norge og Sverige lyder:
«Rådet består av 87 valgte medlemmer, regjeringsrepresentanter
og representanter for Færøyenes og Grønlands landsstyrer og Ålands
landskapsstyrelse.Av medlemmene velger Danmarks folketing 16, Finlands
riksdag 18, Islands allting 7, Norges storting og Sveriges riksdag
hver 20 samt Færøyenes lagting og Grønlands og Ålands landsting
hver 2. Videre velger hver forsamling et tilsvarende antall suppleanter.Valg
av medlemmer og suppleanter foretas årlig og gjelder for tiden inntil
neste valg. Ved valgene skal forskjellige politiske meningsretninger
gis representasjon i rådet. Bare medlemmer av den forsamling som
har foretatt valget kan være valgt medlem eller suppleant i rådet.Regjeringene,
landsstyrene og landskapsstyrelsen utpeker blant sine medlemmer
det antall representanter som de ønsker.»
Forrige valg til rådet ble foretatt av Stortinget 22. oktober
2009, jf. Innst 18 S (2009–2010), og delegasjonen fikk følgende
sammensetning:
Medlemmer
1. Bendiks H. Arnesen, 2. Gunn Olsen, 3. Per Rune
Henriksen, 4. Anna Ljunggren, 5. Torfinn Opheim, 6. Sonja Mandt,
7. Martin Kolberg, 8. Tone Merete Sønsterud, 9. Hans Frode Kielland Asmyhr,
10. Per Arne Olsen, 11. Oskar J. Grimstad, 12. Vigdis Giltun, 13.
Torgeir Trældal, 14. Per-Kristian Foss, 15. Olemic Thommessen, 16. Sonja
Irene Sjøli, 17. Michael Tetzschner, 18. Alf Egil Holmelid, 19.
Per Olaf Lundteigen, 20. Dagfinn Høybråten.
Varamedlemmer
For 1–8: Gerd Janne Kristoffersen, Tor-Arne Strøm,
Hilde Magnusson Lydvo, Jorodd Asphjell, Lillian Hansen, Gorm Kjernli,
Tove-Lise Torve, Arild Stokkan-Grande.
For 9–13: Tord Lien, Solveig Horne, Laila Marie Reiertsen,
Ingebjørg Godskesen, Peter N. Myhre.
For 14–17: Erna Solberg, Elisabeth Aspaker, Svein
Harberg, Øyvind Halleraker.
For 18: Geir-Ketil Hansen
For 19: Janne Sjelmo Nordås
For 20: Rigmor Andersen Eide
Valgkomiteen har mottatt forslag fra partigruppene
til sammensetning av delegasjonen.
Under henvisning til foranstående innstiller
valgkomiteen til Stortinget å gjøre følgende
vedtak:
Som medlemmer og varamedlemmer til Nordisk Råd
velges for ett år:
Medlemmer
Varamedlemmer
For nr. 1–8:
For nr. 9–13:
1. Tord Lien
2. Solveig Horne
3. Laila Marie Reiertsen
4. Ingebjørg Godskesen
5. Peter N. Myhre
For nr. 14–17:
1. Erna Solberg
2. Elisabeth Aspaker
3. Svein Harberg
4. Øyvind Halleraker
For nr. 18:
Geir-Ketil Hansen
For nr. 19:
Janne Sjelmo Nordås
For nr. 20:
Rigmor Andersen Eide
Oslo, i valgkomiteen, den 22. oktober 2010