Sivertsen, Eirik

Labour Party
Member of the Storting for Nordland
Second Vice Chair, Standing Committee on Local Government and Public Administration

Parliamentary terms

2017–2021 Member of the Storting for Nordland, Labour Party
2017–2021 Member of the Storting for Nordland, Labour Party
2017–2021 Member of the Storting for Nordland, Labour Party

Storting committees

2017–2021

Second Vice Chair, Standing Committee on Local Government and Public Administration 30.01.2018 - 30.09.2021
Member, Standing Committee on Foreign Affairs and Defence 12.10.2017 - 19.01.2018

2013–2017

Member, Standing Committee on Local Government and Public Administration

2009–2013

Member, Standing Committee on Local Government and Public Administration

Parliamentary delegations

2017–2021

Chair, Delegation For Arctic Parliamentary Cooperation
Member, Delegation to the NATO Parliamentary Assembly

2013–2017

Chair, Delegation For Arctic Parliamentary Cooperation

2009–2013

Deputy Chair, Delegation for Arctic Parliamentary Cooperation

Education and work experience

2003–2007 Quality Coordinator, Bodø University College 2005 Personnel management and competence development
2004–2005 Information management, Bodø University College
1997–2003 Ombudsman for Pupils and Apprentices, Nordland County Municipalit
2000–2001 Political science, foundation course, Bodø University College
1995–1998 Project secretary, Sør-Trøndelag County Municipality
1993–1995 Commercial and office skills, VK1 and VK2, Nidareid Upper Secondary School
1990–1992 Insurance agent, Vital Forsikring AS
1987–1988 Commercial and office skills, elementary course, Nidareid Upper Secondary School


Last updated: 22.10.2018 11:01