Ropstad, Kjell Ingolf

Christian Democratic Party
Member of the Storting for Aust‒Agder County
Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

Parliamentary terms

2017–2021 Member of the Storting for Aust‒Agder County, Christian Democratic Party
2013–2017 Member of the Storting for Aust‒Agder County, Christian Democratic Party
2009–2013 Member of the Storting for Aust‒Agder County, Christian Democratic Party
2005–2009 Substitute Member of the Storting for Aust‒Agder County, Christian Democratic Party

Storting Committees

2017–2021

Member, Standing Committee on Finance and Economic Affairs

2013–2017

Second Vice Chair, Standing Committee on Justice

2009–2013

Member, Standing Committee on Energy and the Environment 28.09.2012 - 30.09.2013
Member, Standing Committee on Labour and Social Affairs 20.10.2009 - 28.09.2012

Other positions in the Storting

2013–2017 Third substitute member, Group Steering Committee
2009–2013 Fourth Substitute Member of the Christian Democratic Party Parliamentary Group Steering Committee

Local government appointments

2003–2007 Member, Evje and Hornnes Municipal Council

Political appointments

2003–2009 Member, Aust-Agder County Council
2005–2007 Vice Chair, Christian Democrat Party Youth Organisation, from 2007 Chair

Education and work experience

2009–2012 Bachelor, law and economics
2005–2007 2nd year law
2002–2004 Drottningborg Upper Secondary School, general/economic subjects
2001–2002 Hornnes Upper Secondary School, general subjects


Last updated: 19.10.2018 09:52