I statsbudsjettet for 2010 gjøres følgende endringer:
Kap.
Post
Formål
Kroner
2315
Lønnsregulering for arbeidstakere i det statlige tariffområdet
(NY)
1
Driftsutgifter, bevilges med .................................................................
1 400 000 000
1502
Tilskudd til kompetanseutvikling
70
Tilskudd, kan overføres, bevilges med ................................................
15 000 000
1503
Midler til opplæring og utvikling av tillitsvalgte
Tilskudd, økes med ...............................................................................
9 755 000
fra kr 126 707 000 til kr 136 462 000
Stortinget samtykker i at det med virkning fra 1. mai 2010 foretas regulering av lønningene mv. for arbeidstakere i det statlige tariffområdet som er medlemmer av LO Stat, YS Stat, Unio og Akademikerne i samsvar med Riksmeklingsmannens møtebok av 27. mai 2010.
For embets- og tjenestemenn som ikke er medlemmer av organisasjoner som nevnt i II og derfor ikke får sine lønns- og arbeidsvilkår fastsatt i hovedtariffavtale, skal det gjelde de samme lønns- og arbeidsvilkår som etter II. Embets- og tjenestemenn som er tatt ut av hovedtariffavtalen, får sine lønns- og arbeidsvilkår fastsatt administrativt i egen kontrakt.
Stortinget samtykker i at Kongen på vegne av staten kan bringe tvister i forbindelse med tariffoppgjøret i staten i 2010 inn for Rikslønnsnemnda i samsvar med forutsetningene i lov om offentlige tjenestetvister av 18. juli 1958, jf. § 26.
Stortinget samtykker i at Finansdepartementet får fullmakt til å fordele bevilgningen under kap. 2315 Lønnsregulering for arbeidstakere i det statlige tariffområdet, post 1 Driftsutgifter, på de av postene i statsbudsjettet som har lønnsbevilgning.